MSI AG24 AIO IPS

Laptoponderdelen in een scherm gepropt

Niet iedereen heeft plaats voor een lijvige desktop en haalt liever een all-in-one-computer in huis. Denk aan de iMac, maar dan met Windows-inhoud, en je botst op MSI's AG 24 GE 2QE IPS. Alle hardware zit in de achterkant van het scherm gepropt en de weinige ruimte die het geheel inneemt levert heel wat potentieel op. Toch zullen hardcore gamers al gauw de andere kant opkijken, want deze pc is toch vooral op kantoorgebruik en minder fanatieke en dus hardwarevereisende spelers gericht.

Wanneer het scherm ergens op een bureau zou staan zonder dat je de details ervan kent, zou je je vooral aan de erg brede randen storen. Het IPS-scherm dat je in huis meet namelijk weliswaar 24", maar in de realiteit heb je een pak meer plaats nodig aangezien de zijkanten en dan vooral de onderkant heel wat breder zijn. De reden daarvoor is niet ver te zoeken, want alle hardware, die in een gewone desktopcomputer in een 3D-omgeving in elkaar wordt gepuzzeld, zit hier op een beperkte oppervlakte naast elkaar. Je kan het perfect vergelijken met een laptop, waar je ook eerder horizontaal als verticaal moet graven wanneer je naar een bepaalde component op zoek bent.

Laten we maar meteen in huis vallen en de grafische kaart bij de review betrekken: had die een pak straffer geweest, dan hadden we weinig redenen om de AG 24 een potentiële gouden beker te ontnemen. De GTX 960M dateert van begin dit jaar, maar de mobiele variant moet vandaag al tegen veertig betere mobiele grafische kaarten opboksen en die oorlog kan het niet winnen. De GTX 970M is namelijk minstens 50% sneller, terwijl de 980M dubbele cijfers laat optekenen. Daarnaast blijft het een mobiel broertje van de gewone GTX 960 en dat op zich resulteert al in een prestatieverlies van om en bij de 75 % ... De keuze is langs de andere kant begrijpelijk en zelfs logisch, want een volwassen grafische kaart zoals de GTX 770 bijvoorbeeld past helemaal niet in de carrosserie van deze all-in-one.

Mobiele shizzle in een AIO

Onder de motorkap vinden we uitgezonderd die grafische kaart eigenlijk alleen maar capabele hardware, beginnend met de oerdegelijke i7 4720HQ-processor. Dat is uiteraard een verwerkingseenheid met vier fysieke kernen en in totaal acht logische processoren dankzij hyperthreading, zodat je computer dubbel zoveel taken simultaan kan uitvoeren. De standaardsnelheid van 2.6GHz wordt door MSI behouden, wat eigenlijk mediocre en zeker niet bovennatuurlijk is. In combinatie met 16GB RAM-geheugen werkt het toestel echter naar behoren en voor de casual gamer voldoet deze hardwarecombinatie zeker en vast. Naar opslag toe zal je misschien wat tekortkomen, want de Raid 0 SSD-combo biedt je slechts 237 bruikbare gigabytes aan en de additionele harde schijf telt 908GB. Dat je twee SSD-schijfjes krijgt is een opkikker voor opstartsnelheden en het schrijven/lezen van bestanden, maar Raid 0 heeft ook z'n nadelen natuurlijk. De snelheid van beide mobiele Transcend-kaartjes wordt opgeteld om het geheel nog indrukwekkender te maken, maar je data is wel foetsie als één van beide exemplaren de geest geeft.

Aangezien de hardware allemaal laptopalternatieven zijn, mochten ook de typische kenmerken zoals een ingebouwde microfoon, dito webcam en aanwezige bluetooth-verbinding niet ontbreken. Zo kan je overal meteen met je geliefde chatten en met draadloze inputapparatuur connecteren. MSI heeft daarnaast in z'n gamma ook de gewoonte om een performante netwerkkaart te voorzien en ook in deze AIO (All In One) vinden we de Killer e2200-netwerkkaart terug. De software die hand in hand met de netwerkinterface komt laat je toe om je netwerkverkeer zo te regelen dat gamingtrafiek prioritair wordt behandeld, maar anno 2015 is dat wellicht een overbodige luxe aangezien iedereen tegenwoordig zeer deftige internetsnelheden heeft. Het hardwareluik sluiten we af met goed nieuws, want aan de rechterkant van het scherm kan je van de DVD-lezer gebruikmaken voor de twee keer per jaar dat je daar nog nood aan hebt. Tot slot zitten er aan de voorkant van het scherm twee kleine muziekboxen. Audiofielen zullen die echter nooit gebruiken, want bass ontbreekt volledig en de algemene kwaliteit ervan laat ook te wensen over. Lage tonen worden bijvoorbeeld een beetje verkracht, maar dat is een minuscuul minpunt aangezien niemand dit toestel als muziekinstallatie in huis haalt.

Legio aansluitingsmogelijkheden

We hadden het al even over de connectiviteit toen we de bluetooth-aanwezigheid aanhaalden, maar de zij- en achterkant van de AIO doen het nog een pak beter. Aan de linkerkant heb je onder de fysieke knoppen bijvoorbeeld twee USB 3.0-poorten en een SD-kaartlezer. De drukknoppen laten je toe om de pc aan en uit te zetten, het scherm uit te schakelen wanneer je externe monitoren wenst te gebruiken en via het menu kan je de helderheid en het contrast van de standaardmonitor afstellen. Aan de achterkant wordt het gamma poorten stevig uitgebreid, want daar vind je nog eens 2 USB 3.0-poorten, een USB 2.0-poort en een ethernetaansluiting terug. Daarnaast is er zowel een HDMI IN- als HDMI OUT-poort aanwezig, zodat je een tweede scherm kan gebruiken of deze AIO als monitor voor een andere laptop of computer kan inschakelen. Tot slot kan je een externe muziekinstallatie via een 3.5mm-connectie aansluiten en ook een aparte microfoon gebruiken behoort tot de mogelijkheden. De stroomaansluiting bevindt zich eveneens aan de onderkant van het scherm en in z'n totaliteit is dat vrij onbelangrijk. Toch geven we nog even mee dat je het scherm moet kantelen om comfortabel aan deze aansluitingen te kunnen, aangezien er weinig ruimte is tussen de voet waarop het scherm rust en de AIO zelf.

Die voet is vervolgens met een vierkant plaatje aan de achterkant van de computer vastgevezen, waardoor je het scherm zo'n 30 graden voorwaarts en ruwweg zo'n 20 graden achterwaarts kan hellen. Dat is ergonomisch gezien een pluspunt, al blijft het jammer dat je de hoogte ervan niet kan afstellen. Aangezien je normaal zo'n dertig graden naar beneden moet kijken om perfect ergonomisch naar je scherm te kijken, en de monitor zo'n gigantisch brede rand heeft, is het erg moeilijk om aan die vereiste te voldoen en dus was een verticale schuifmogelijkheid erg welkom geweest. Tot slot vermelden we nog even dat de AIO vrij veel lawaai maakt en dat zelfs in normale - niet gamende - werkomstandigheden. In rust bereikt de i7-CPU zo'n 55 graden, maar bij het opstarten van zwaardere programma's à la Photoshop of games als The Witcher 3 stijgt dat al gauw naar 85 graden of meer. Het beestje moet blazen om alles onder controle te houden en dat kan best irritant zijn, want er is niets zaliger dan een muisstille computer en dat is deze AIO jammer genoeg niet.

De MSI 24AG AIO presteert net dat tikkeltje minder goed dan we ervan hadden verwacht. Het label gamingtoestel is hier zeker niet op z'n plaats, want daarvoor is de grafische kaart bijlange niet performant genoeg. Je krijgt wel een interessant office-toestel in huis waarmee grafische bewerkingssoftware prima draaien. De inwendige complicaties die in een vrij luide ventilator resulteren moet je er jammer genoeg bijnemen, wat met een prijskaartje van om en bij de € 1.800 toch iets te veel nadelen zijn om dit toestel aan te kunnen raden.

Wat de bronzen beker betekent, vind je in onze beknopte uitleg terug.

Commentaar toevoegen

Log in or to post comments