FIFA 15

8,5
Reviewscore
User scoreAl 7 stemmen
6,7

FIFA 15

Voetbal, een feest!

Eind september associëren veel mensen met een nieuw FIFA-spel. Ook ondergetekende kan niet verbergen dat uitkijken naar een vervolg aanvoelt alsof je als kind uitkijkt naar 6 december. Of je nu tiener, twintiger of - zoals onze hoofdredacteur - een sportieve oudere gamer bent; FIFA kent geen leeftijdsgrens en haalt keer op keer het kind in je boven. Ook dit jaar wil FIFA 15 de succesformule van voorgaande delen doortrekken, al is de revolutie dit jaar iets minder...

Wie vorig jaar halverwege het voetbalseizoen nog niet de overstap maakte naar de huidige (lees: nieuwe) generatie consoles, miste niet veel van FIFA 14. De PlayStation 4- en Xbox One-versies zagen er grafisch beter uit, maar dat kwam omdat Electronic Arts in deze spellen de allereerste publieke versie van hun befaamde Ignite-engine introduceerde. Het ontwikkelen van deze grafische kern nam heel wat tijd in beslag waardoor de Canadese uitgever en ontwikkelstudio zich genoodzaakt voelde enkele dingen te schrappen. Offline toernooien waren bijvoorbeeld niet meer aanwezig en dat maakte de nieuwste FIFA plots een heel stuk minder populair bij mensen die graag iets organiseerden.

Facelift

Gelukkig kan Electronic Arts goed met kritiek om en luistert het vooral naar de FIFA-gemeenschap. In FIFA 15 maken offline toernooien zo opnieuw hun opwachting en worden nog heel wat aanpassingen geïntroduceerd. De grootste vernieuwingen vallen deels te vinden in FIFA Ultimate Team. In FUT is het vanaf nu mogelijk om vriendschappelijke seizoenen te organiseren. Spelers op basis van huurcontracten aan je team toevoegen is misschien nog belangrijker voor wie niet graag honderden FIFA-credits wil verzamelen of aankopen. Heb je voldoende geld om Messi enkele matchen te huren, dan kan je misschien toch nog die broodnodige punten binnenhalen om naar het volgende niveau te stijgen. Ken je niet veel van voetbal of heb je totaal geen benul hoe je een eigen team op poten krijgt, dan zijn concept squads wellicht iets voor jou.

In concept squads geeft Electronic Arts je enkele mogelijke teams. Wij zagen bijvoorbeeld de beste spelers van Engeland en Frankrijk aan bod komen en konden zelfs kort ermee aan de slag. Zo kan je – voor je een miljoenendeal sluit om Messi en Di Maria binnen te halen – testen of deze spelers je wel liggen. Je elftal delen onder je online vrienden is in beide richtingen tevens mogelijk. Jij kan het team van je beste kameraad uittesten terwijl hij met jouw winning eleven aan de slag gaat. Verder biedt Electronic Arts je ook de mogelijkheid om spelers voor enkele matchen goedkoop te huren. Heb je bijvoorbeeld FIFA level 45, dan kan je in de FIFA Club Cataloog enkele spelers aankopen. Deze aankopen kan je – net als spelerstenues en voetballen - maar eenmalig doen terwijl ze een zeer beperkt aantal matchen spelen. FUT mag dan wel de melkkoe zijn van Electronic Arts, toch krijgen we elk jaar in dit spelonderdeel tal van vernieuwingen.

Clubke opgericht

Hetzelfde kan gezegd worden over Pro Clubs. Voor wie het concept van Pro Clubs niet kent, het gaat als volgt: creëer je eigen voetballer, speel met je speler om hem beter te maken, voeg je bij een team en win enkele bekers. De grootste vernieuwing dit jaar is Play. Hierdoor is Pro Clubs gebruiksvriendelijker dan ooit, want waar je vroeger na je match telkens opnieuw een nieuw spelgezelschap moest zoeken, worden de huidige online spelers en hun positie op het veld overgenomen terwijl zich een nieuwe match vormt. Mensen die wachten in de lobby om in de volgende match mee te spelen, kunnen nu live het spel volgen. Verder kan een automatische scout onlinespelers opzoeken die eventueel passen bij je zelfgemaakte onlineploeg. In een zeer uitgebreid instellingenmenu kan je de animaties van je speler instellen voor wanneer hij een goal scoort. Leuke en welgekomen aanpassingen, maar op vlak van revolutionaire veranderingen bleven we nog steeds op onze honger zitten.

Ook in de carrièrespelmodus werd grotendeels wat bestond uit FIFA 14 overgenomen op enkele aanpassingen na. Spelers die bijna op pensioen gaan, worden niet zo snel afgeschreven terwijl beloftevolle jeugdspelers sneller hun piek kennen. Verder is het eenvoudiger om transfers tot stand te brengen, alsook spelers te vinden die bij jouw ploeg passen. Match Day Live brengt je de laatste nieuwe voetbalweetjes over je favoriete club bij. Aan content is er in de next-gen versies alvast geen gebrek en ook de eerder ontbrekende spelmodi werden keurig toegevoegd. Hoewel bovenstaande analyse misschien negatief is getint, bevat FIFA 15 meer dan genoeg vernieuwing om opnieuw een jaar te boeien. Electronic Arts legde alle pijnpunten uit vorige versies aan banden en lost de toch wel elk jaar hoger wordende verwachtingen, meer dan in.

Emoties

Maar er is nog meer! FIFA 15 brengt jaar na jaar tal van verbeteringen op vlak van gameplay. Electronic Arts wil met FIFA het meest realistische spel brengen zonder inbreuk te moeten doen op het spelplezier. Het zal je maar overkomen: je bal gaat via de daklat binnen maar net niet over de achterlijn. De lijnrechter heeft niet duidelijk gezien of het al dan niet goal was dus de hoogtechnologische doellijntechnologie moet uitsluitsel geven. De ploeg die denkt dat de goal geldig was, is door het dolle heen maar hun vreugde zal van korte duur zijn. Dit is een mooi voorbeeld van emoties, iets wat in deze FIFA 15 een heel belangrijke rol speelt. Niet enkel bij de spelers, maar ook het publiek draagt hun steentje bij tot de sfeer van de match. Wanneer je een saaie wedstrijd speelt zonder veel doelkansen noch doelpunten, sus je als het ware je kijkend publiek in slaap. Het moment wanneer de goal valt, breekt op tenminste één helft van het stadion het feest los. Typische clubliederen weergalmen in de stadions en hiervoor kunnen we Electronic Arts alleen maar prijzen. Het bedrijf digitaliseerde heel wat audiomateriaal van echte matchen om in deze FIFA 15 te voegen. Resultaat is een nog realistischere match.

Niet enkel het publiek maar ook spelers zorgen ervoor dat FIFA 15 zichzelf kan distantiëren van zijn voorganger. Naar verluidt zijn er meer dan zeshonderd nieuwe spelersanimaties aanwezig en dit zien we vooral aan de manier waarop je tegenspelers reageren op balverlies, een tegengoal, onderlinge conflicten of een gemiste kans. De eerste keer nemen je ploegmakkers het je niet kwalijk, maar wanneer je voor de tiende keer de bal rakelings over de goal trapt, zullen ze hun ongenoegen niet onder banken of stoelen steken. Zelfs de spelers op de bank zullen gepast reageren. Tackles zijn realistischer waardoor valpartijen onvermijdelijk zijn. Tactical Defending werd naar het volgend niveau gehesen. Spelers gebruiken nog meer hun volledige lichaam om de bal te veroveren dus de wet van de sterkste geldt in FIFA 15 nog meer dan tevoren. Nieuw zijn ook de positietackles waarbij je de bal afneemt van de tegenpartij maar dichtbij je houdt. De bal zal geen meters verder in de voeten van een nieuwe tegenspeler rollen.

Slimheid vs brute kracht

We zien ook meer dat de tegenpartij de bal buiten speelt. Iets wat op het eerste gezicht raar lijkt, maar in het echt gebeurt dit veel vaker dan in FIFA-games. Jammer genoeg ontbreekt de gekende spray wel die we voor het eerst op het WK zagen. Verder zijn alle stadions uit de Premier League aanwezig en zijn er tal van nieuwe skill moves. Ook de commentatoren werden voorzien van nieuwe conversaties, want meermaals kwamen hoogte- en laagtepunten van het vorige voetbalseizoen en WK aan bod.

FIFA 15 brengt geen revolutionaire grafische vooruitgang, het zijn vooral de kleine details zoals dynamische LED-borden aan de zijlijn, sliding tackles die voor vuile kledij en schoenafdrukken op de grasmat die voor vernieuwing zorgen. De mooie, goed onderhouden grasmat ziet er aan het einde van een match bijvoorbeeld niet meer zo onbespeeld uit, net zoals in een echte match dus. Ook dit jaar zijn er weer heel wat verbeterde digitale spelersgezichten, beweegt het haar realistisch mee en zien we duidelijk de ademhaling van de spelers. Regen- en sneeuweffecten zijn beter uitgewerkt, doelen en doelnetten bewegen realistisch mee na contact met de bal en de cornervlag is eindelijk geen onbeweegbare paal meer. Een voetbal vooruit toetsen met de rechter joystick is opnieuw terug en visueel zal een geblesseerde speler een verbandkruis naast zijn naam krijgen. Hierdoor is het sneller duidelijk welke speler vervangen moet worden.

FIFA 15 brengt geen revolutionaire grafische vooruitgang, het zijn vooral de kleine details zoals dynamische LED-borden aan de zijlijn, sliding tackles die voor vuile kledij en schoenafdrukken op de grasmat die voor vernieuwing zorgen.

Op vlak van gameplay zijn we het er unaniem over eens dat verdedigen in eerste instantie moeilijker geworden is. Scoren is er door de hoge AI van keepers echt niet eenvoudiger op geworden. Een goal scoren door de benen van de keeper is mogelijk, maar berust vooral op geluk. Een laag balletje in de linker- of rechterhoek na een een-tegen-een confrontatie is dan weer niet meer zo eenvoudig als voordien. Keepers kunnen nu ook de bal lossen maar zich vrijwel direct als een wild dier op zijn prooi terug op de bal gooien. Opvallend – en iedereen die de demo gespeeld heeft zal dit kunnen beamen – is dat de keepers vrij ver uit hun doel komen. Volgens Electronic Arts zou de slimheid van de keeper zo hoog liggen dat de virtuele keepers uit FIFA 15 de perfecte inschatting kunnen maken hoe te reageren in een bepaalde situatie, maar in de realiteit is dit helaas niet altijd het geval. Zo is het te vaak mogelijk om van ver een goal te slikken doordat de keeper te ver uit zijn doel staat en leukweg beslist niet te reageren. Tof als je zelf scoort, maar eens de onlineservers zullen openbaar worden gemaakt, zal EA toch moeten kijken om dit met een update op te lossen. Desalniettemin is er een positieve vooruitgang merkbaar, waardoor de helden in FIFA 15 hierdoor niet enkel de aanvallers meer zullen zijn, maar keepers zoals Howard in zijn partij op het WK toen Amerika het opnam tegen België. Wij weten alvast dat ook Courtois noch virtueel noch in het echt moeilijk te kloppen is...

Releasedatum
09/26/2014
Beschikbaar voor
8,5
Reviewscore
User scoreAl 7 stemmen
6,7

Conclusie van Jonathan

FIFA 15 is een geweldig spel. De evolutie is minder merkbaar dan voorgaande jaren maar toch slaagt Electronic Arts erin om de gameplay realistischer te maken zonder inbreuk te moeten doen op het spelplezier. De verschillende spelmodi zijn vooral beter uitgewerkt en kregen tal van kleine aanpassingen terwijl de next-gen versies voor het eerst van een ‘volledig’ spel kunnen genieten. Keepers werden in deze versie stevig onder handen genomen en dat zal je snel merken wanneer de ballen toch niet zo vlot binnengaan als in FIFA 14. Koning voetbal zag dat het goed was.

(De onlineservers zullen pas openen bij release. Er werd geen rekening mee gehouden bij deze review.)

  • Aanbod spelmodi
  • Grafisch geen echte vooruitgang

1 reactie

heb dit spel geregeld bij een kameraad gespeeld. Leuk spel zeker onder vrienden maar een bron van ergernissen ook. Zoals gezegd in de pc review, is snelheid min of meer de belangrijkste stat van spelers, zeker omdat iedereen de doorsteekpas gebruikt. Ook kopballen zijn overdreven doeltreffend, de kans om via een kopbal te scoren ligt vele malen hoger als alleen voor de keeper want totaal niet realistisch is. Ook kunnen aanvallers zeer eenvoudig verdedigers uitkappen, verdedigen is te moeilijk in vergelijking met aanvallen.

Rating:0

Commentaar toevoegen

Log in or to post comments