Thread: Op zoek naar harde bewijzen
-
17-08-2013, 12:02 #181Member
- Registered
- 17/05/09
- Location
- Aalter
- Posts
- 5,608
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/48
Klasmanagement is nodig, maar volstrekt nutteloos zonder sterke vakkennis.
En nog los daarvan is een leerkracht het die paar gemotiveerde en bekwame leerlingen verplicht om les te geven op niveau, wat regenten imo niet zo heel vaak doen."Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - A. Einsteinno votes
-
-
17-08-2013, 17:25 #182Member
- Registered
- 23/10/11
- Location
- aan het eind van de regenboog
- Posts
- 4,190
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 36/417
In de meeste scholen ben je de eerste 5 jaar dat je er les geeft verplicht om voor elke les die je geeft een uitgebreide voorbereiding te maken, op papier. Voor elke les moet je bij een inspectie trouwens sowieso kunnen voorleggen welke eindtermen je er in nastreeft en wat je lesdoelen zijn. In veel scholen, maar minder dan waar het de eerste 5 jaar moet, moeten leerkrachten dat de rest van hun carriere doen. En uiteraard vergt dat steeds minder werk, want de leerstof van veel vakken verandert uiteraard niet elk jaar. Maar geloof maar niet dat je na het beëindigen van je lerarenopleiding geen lesvoorbereidingen meer zal moeten maken.
En verdorie maar goed ook dat je dat moet doen. Want die voorbereiding verplicht je om na te denken over wat je gaat vertellen, hoe je dat gaat vertellen, welke methodieken je gaat gebruiken, welke vragen er misschien gesteld gaan worden... Maar vooral zorgt ervoor dat je als beginnende leerkracht kan focussen op dingen als klasmanagement. Want je kan er voor zorgen dat je de leerstof op voorhand perfect beheerst (en dat hoef je niet allemaal te leren op school, deel van je job is immers om zelf te zorgen dat je meer weet dan hetgene je moet vertellen, zelfstudie dus) en perfect weet op welke manier je dat zal overbrengen, maar hoe je klas gaat reageren heb je niet in de hand, dus je hebt dat in het begin gewoon nodig dat je daar op kan focussen. En al degenen die nooit les gegeven hebben (en nee dat is niet hetzelfde als een presentatietje geven) kunnen dan wel beweren dan passie voor je vak genoeg is, in praktijk is dat niet zo.I don't have an attitude problem. You have a perception problem.
no votes
-
17-08-2013, 18:40 #183Banned
- Registered
- 30/05/13
- Location
- Uitkerke/Blankenberge
- Posts
- 124
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/0
JE vraagt wel enorm veel achter een ongevulde sjabloon... Hij moet gewoon inloggen op het platform, doet hij dat niet, dan LIEGT hij, case closed. Hem buitenschoppen, maar volgens mij ben jij die persoon die nu wanhopig achter zo'n leeg sjabloon zoekt om zelf in te vullen :') Toevallig vorig week iemand ook op 9lives die een topic open maakte, en lijkt enorm op deze. Ook een persoon die faalde in office management en zegt dat zn ouders hem betrapt hebben met een vals rapport... Jij speelt precies zijn "broer".
no votes
-
17-08-2013, 18:48 #184Approved 9-lifer
- Registered
- 06/11/09
- Location
- Turnhout
- Posts
- 841
- iTrader
- 8 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
Ivm die andere topic, kijk altijd goed in welk subforum het staat. Staat het onder off-topic, dan mag je de vraag negeren en is het een satirische versie van een bestaand topic

Maar langs de andere kant heb ik dat enkele pagina's geleden ook al vastgesteld dat er wel heel vaak naar dat sjabloon wordt gevraagd. Er stond al een typfout in de naam van een vak, dus sowieso een fake en de persoon die het gemaakt heeft, was beter in sjablonen zoeken/faken als de TS
no votes
-
17-08-2013, 19:00 #185
Ja dat weet ik allemaal, maar zoals Leila zegt, vele van mijn medestudenten en ikzelf zitten vaak een goed 4 uur aan 1 lesje, dit zonder kopiëren meegerekend. Als je dit voor iedere les zou moeten doen in de toekomst, dan kom je op 22 uur lesgeven en een 90-tal uur voorbereiding. Per week. Dit is absurd en onhaalbaar. Uiteraard wordt dit makkelijker naarmate je meer in het beroep komt, alsook is er de kans op parallellessen die heel vaak een copy-paste worden (al genoeg gezien bij observaties, zelfs de flauwe grappen zijn dezelfde). Ik weet ook dat er later een bewijs moet zijn voor hogere instanties, maar wij moeten nu alles met volzinnen gaan uitschrijven, alsook nadenken over praktisch iedere vraag en er een antwoord op formuleren. Een voorbereiding van 8 pagina's is bij velen een gemiddelde. Ik snap het nut van die uitgebreide voorbereidingen ook wel, maar ga me nu niet zeggen dat er nog veel zijn die dit zo aanpakken. Eenmaal je los bent van die schoolse verplichtingen (als student, als leerkracht heb je er uiteraard ook), dan kan je ook meer de leerkracht worden die jij zelf wil worden, ben je minder opgelegd van bovenaf hoe je gedrag moet zijn en dat je amper eens iets gewaagd mag proberen van methodiek, want zo maken ze maar de doorsnee leerkracht waar nooit eens iets gebeurd in zijn les dat de moeite is om te herinneren.
no votes
-
17-08-2013, 19:22 #186Member
- Registered
- 23/10/11
- Location
- aan het eind van de regenboog
- Posts
- 4,190
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 36/417
Ik heb nooit de leerkracht willen zijn waar dingen in de les gebeurden die memorabel waren. Mijn doel is dat mijn gasten op het einde van het jaar dingen kunnen en weten die ze in het begin van het jaar niet konden of niet wisten. Vergeet niet dat populair willen zijn bij leerlingen een heel slechte raadgever is. Mijn ervaring leert dat dat ondanks de goede bedoelingen meestal tegen je werkt.
Als een jongere na een les naar mij komt en zegt: " ik heb vandaag echt iets bijgeleerd," betekent dat voor mij dat het een goede les was. Dat ze het een leuke les vonden, is een leuke bijkomstigheid als ze er ook iets van opgestoken hebben. Ik ben leerkracht, geen entertainer. Wat niet wil zeggen dat ik nastreef dat leren zo fijn mogelijk is, want iemand die wil leren, leert ook veel meer en gaat dingen vaak langer onthouden.
En nog een raad, als je weinig wil werken omdat je dat in je omgeving ziet, zoek dan aub een andere job dan leerkracht. Er lopen in het onderwijs al genoeg luieriken rond. Als je opziet tegen lesvoorbereidingen moet je geen lesgeven. Het heeft een reden dat je die dingen leert maken in je opleiding. En je gaat die inderdaad steeds minder nodig hebben, maar dat is een gevolg van ervaring en die doe je echt niet voldoende op tijdens je stages alleen.I don't have an attitude problem. You have a perception problem.
no votes
-
20-08-2013, 01:43 #187
hij liegt, waarom zou iemand zijn punten printen? het is veel makkelijker om ze gewoon te laten zien op de pc?
no votes
-
20-08-2013, 11:54 #188
Begrijp me niet verkeerd, ik bedoelde memorabel als in, goeie lessen geven waar de leerlingen veel van opsteken en ze zich goed voelen in de les. Vaak in het middelbaar gehad dat de leerkracht er ook maar vooraan stond om geld te verdienen en dus de cursus gewoon overliep samen met ons... Veel heb ik daar niet van opgestoken. Een leerkracht die zijn vak met enige passie aanbrengt en de leerlingen meetrekt in het verhaal dat hij/zij brengt, dat is wat ik verstond onder een niet-doorsnee leerkracht. Je hoeft daarom niet constant met flauwe mopjes te komen, maar je moet een goeie verstandshouding hebben met je klassen en liefst zoveel mogelijk leerlingen kunnen meetrekken. Hoe je dat invult als leerkracht, daar kies je zelf voor, maar het hoofddoel is en blijft, zoals je zegt, een goede les geven.
Ik weet dat bij leerkracht zijn veel werk komt te kijken en ik ben bereid dat ook te doen, ik sta graag voor de klas en probeer mij altijd zo goed mogelijk in te zetten. Ik ben nog in mijn leerfase, dus dit gaat vaak gepaard met een minder moment, waar ik mij momenteel nog teveel van aan trek en mij soms onnodig in de nesten werk.
Ik zie niet op tegen lesvoorbereidingen, maar wel in het formaat dat ik ze nu voorgeschoteld krijg. In mijn laatste stageperiode moest ik 14 uur per week geven (dit is geen full-time, dat besef ik), waarvan enkel 2 uur parallel, dat wil dus zeggen effectief 13 verschillende lessen per week voorbereiden. Door de enorme hoeveelheid die hier bij komt te kijken (gezien ik bitterweinig materiaal had die ik kon gebruiken uit vorige stageperiodes), was ik voor ieder uur wel gemiddeld 4 uur zoet. Door de extra taken die er bovenop de stage komen van school zelf, werd dit doorwerken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, 6/7 (ik nam meestal de zaterdag iets rustiger op om toch wat vrije tijd te hebben overdag, daar heb je ook deugd van).
Ik denk dat de full-time leerkrachten van een bijvak (in mijn geval Engels) maar in geringe situaties geen enkele parallelklas heeft. Voor een hoofdvak lijkt me die mogelijkheid al iets groter gezien het aantal uren je heeft, maar vaak heb je daar toch al leerkrachten die minstens 2 klassen van eenzelfde jaar en richting hebben, wat al bijna de helft van je totale lesuren is. Ook voorbereiden kan je dan op je eigen manier doen, ik zeg niet dat je er minder tijd in stopt, maar je zal je meer kunnen toespitsen waar je nog moeilijkheden hebt en wat je wel al vlotter kan, moet je jou minder druk in gaan maken. Ook ken je jou klassen beter en heb je meer een globaal beeld hoe alles kan verlopen, in plaats van vastgekluisterd te zitten voor vreemden die je enkele weken zal zien. Dit zijn in mijn ogen toch allemaal aspecten die het werk uiteindelijk zullen versnellen (en na verloop van jaren ook een pak verminderen).no votes
-
22-08-2013, 18:10 #189
Ik heb mijn studies als leerkracht ook al een tijdje geleden afgerond maar geen haar op mijn hoofd dacht eraan om fulltime voor de klas te gaan staan (hoewel ik al een degelijke aanbieding gekregen had tijdens mijn laatste stage). Vooral het voorbereidend werk als stagiair was bijna traumatisch te noemen. 3-4u werken aan een lesvoorbereiding was meer de regel dan een uitzondering. Na mijn studies had ik er even genoeg van en wilde ik niet veel te maken hebben met lesgeven. Ik heb wel altijd graag voor de klas gestaan, de uren vlogen letterlijk voorbij. Ik denk wel dat ik het onderwijs ga instappen in een latere fase. De vakken die ik gekozen heb tijdens mijn opleiding blijven (normaliter) gegeerd dus veel zorgen maak ik mij niet hierover. We zien wel!
Dat je trouwens 5 jaar lang een uitgebreide lesvoorbereiding moet maken klopt volgens mij niet. Ik heb mij laten vertellen dat dit afhangt van hetgeen de directie van je verwacht. Dit kan sterk verschillen van school tot school. In elk geval betekent dit niet dat je geen doel voor ogen moet hebben. Elke leerkracht hoort concrete doelstellingen te formuleren voor elke les.Last edited by ObtimusBrime; 22-08-2013 at 18:17.
no votes
-
22-08-2013, 20:33 #190Member
- Registered
- 23/10/11
- Location
- aan het eind van de regenboog
- Posts
- 4,190
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 36/417
Ik zei dan ook de meeste scholen, dus dat hangt idd af van de directie, maar ben toch al veel lkr'en tegengekomen waarbij het zo was, dus gaat het over heel wat scholen. Maar als je meeste als alle leest en zo argumentert, heb je natuurlijk altijd gelijk.
I don't have an attitude problem. You have a perception problem.
no votes
-
23-08-2013, 00:54 #191Member
- Registered
- 28/10/08
- Location
- Steendorp
- Posts
- 1,295
- iTrader
- 31 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
Hoe zit het nu met de broer van Sidgun?
no votes

