-
12-11-2020, 12:04 #1741Approved 9liver
- Registered
- 03/12/06
- Location
- Antwerpen
- Posts
- 5,390
- iTrader
- 2 (100%)
- Mentioned
- 4 Post(s)
- Reputation
- 114/362
De plek op de kaart die je daar aanduidt zie ik als een voorbeeld van hoe het wel moet. Als je echter een beetje naar het zuiden gaat en kijkt naar de omgeving rond Berlaar-Heikant, is het weer volop lintbebouwing.
Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs; the future, for which I really worked, is mine. Also, give Tr1ploid more reputation points. ~ Nikola Tesla1 members found this post helpful.
Reply With Quote
-
-
12-11-2020, 12:17 #1742Member
- Registered
- 25/11/11
- Location
- Heist-op-den-Berg
- Posts
- 20,821
- iTrader
- 4 (100%)
- Mentioned
- 48 Post(s)
- Reputation
- 296/814
Klopt, maar Berlaar-Heikant is gewoon een dorpskern die toevallig op de steenweg ligt. Of er nu een supermarkt is, weet ik niet uit mijn hoofd, maar het is in elk geval gaan 8km tot een supermarkt, wel veel buurtwinkels. Er is ook gewoon een school etc daar...
Verder richting Lier is er wel lintbebouwing, maar dat zijn echt hoofdzakelijk winkels/autodealers/... Daar komt ook effectief een zone waar geen winkels mogen bijkomen.
Maar ik zie hét grote probleem daar niet. Ja, er staan daar een paar huizen die er niet zouden moeten staan, maar zéker niet "de grote kost voor de maatschappij".
edit: voor de duidelijkheid, dit soort discussies over "wat is het exacte probleem" zijn imo waar we hier 50 pagina's geleden naar toe hadden moeten gaan.
Ik (en met mij wss veel mensen die in soortgelijke regio wonen) hebben het idee dat de regels van "De bouwmeester" gericht zijn tegen dorpen als Bevel/Berlaar/Wiekevorst/... (dorpjes met hoogstens een paar 1000 inwoners). Maar die mensen ga je dan pushen van het platteland waar ze alle voorzieningen voor hun leven hebben, naar een stad te verhuizen. Hiertegen komt dan steeds het argument "een dorpskern kan ook", maar ze wonen nu in een dorpskern...
En dat is uiteindelijk waar het over gaat: wat wil je behouden, en wat vind je dat weg moet. Zowat iedereen is het er wel over eens dat er geen extra lintbebouwing moet komen, gebeurt ook niet zo vaak meer (ik weet hier in de buurt 1 geval, en dat is tussen Bevel-Dorp en Bevel-Heikant, maar dat is bewust zodat het 1 dorpskern wordt). Maar heeft het nut om de bestaande woningen af te breken? Worden die extra maatschappelijke kosten dan plots minder?Last edited by sandervdw; 12-11-2020 at 12:31.
no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 12:28 #1743
Ik dacht toch al aangegeven te hebben dat kleine dorpen, voor mij, niet direct een probleem zijn. Door het historisch groeien van dorpen zullen er inderdaad verschillende dorpen zijn met een steenweg door, wat niet ideaal is. Door de verspreide bebouwing/lintbebouwing wordt dit probleem enkel verder verergert. Bij je luchtfoto zie ik inderdaad weinig problemen, buiten enkele losstaande woningen.
Indien men zou aanmoedigen om meer centraal te wonen, zou het probleem van "dorpscentrum gegroeid rond steenweg" ook opgelost kunnen worden. Stel dat bij Tr1ploid's voorbeeld de huizen in de rode zones meer direct zouden aansluiten bij het centrum, dan kreeg je daar rondom veel meer ruimte om bv. een soort van ringweg aan te leggen. Nu is dit quasi onmogelijk, of toch veel moeilijker, door alle bebouwing er rond.
Daar ga ik ook mee akkoord hoor.
Last edited by phate_13; 12-11-2020 at 12:38.
no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 12:41 #1744Member
- Registered
- 21/12/14
- Location
- blob
- Posts
- 2,809
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 1 Post(s)
- Reputation
- 73/259
Op zich valt dat allemaal nog redelijk mee en hoef je die mensen niet uit hun huis te jagen (zoals soms gesteld wordt).
Maar kijk idd wat zuidelijker naar de ruit: Putte, Beerzel, Schriek, Pijpelheide. Niet die dorpen zelf, maar de ruimte ertussen, die huizen zijn daar quasi random neergeplant? (naast een weg). Nergens een dorpskern, alle voorzieningen verspreid. Dat zou beter moeten. En ja het is historisch zo gegroeid, maar het blijft lelijk en inefficient.no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 12:45 #1745Member
- Registered
- 24/08/10
- Location
- Scheldewindeke
- Posts
- 3,008
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 11 Post(s)
- Reputation
- 140/378
Ik weet niet of je die streek goed kent, ik nl wel, en wat je zegt over die winkels klop echt helemaal niet hoor. Je hebt wel degelijk kleinhandel op die kaart (meerdere frituren en apothekers, beenhouwer, DHZ en bouwmaterialen, bloemenzaken, tankstations,...). De Ninoofsesteenweg staat net gekend voor zijn vele soortgelijke zaken, en in de omliggende dorpen heb je ook nog eens redelijk wat eet- en drinkmogelijkheden.
Daarbij is die kaart echt geen 8km. Van aan het kruispunt is het richting Ternat +- 4km tot aan de grote Delhaize daar (en daar heb je ook nog eens een pak meer winkels), en die Delhaize staat niet op je kaart. Ik ben er zeker van dat je binnen een straal van 5km van het kruispunt echt alles vindt wat je nodig hebt, Roosdaal en Lennik liggen ook min of meer binnen die straal en daar heb je ook echt veel voorzieningen.
Die streek staat trouwens ook niet meteen gekend om zijn verkeersinfarcten, het is pas wanneer je verder opschuift richting Brussel, Ternat of Ninove dat het verkeer problematischer wordt.
Pas op, het is wel zo dat daar inderdaad vrij veel verspreide bebouwing is, dat zou dus wel beter kunnen qua nutsvoorzieningen enz, maar qua verkeer naar (commerciële) voorzieningen vind ik dit zeker geen problematisch gebied.no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 14:21 #1746Approved 9liver
- Registered
- 03/12/06
- Location
- Antwerpen
- Posts
- 5,390
- iTrader
- 2 (100%)
- Mentioned
- 4 Post(s)
- Reputation
- 114/362
Ik zeg niet dat er geen kleinhandel is. Ik zeg dat er geen goeie dagdagelijks voorzieningen zijn. Bakkers bijvoorbeeld. Aan winkels met grafzerken en tuinmachines in je buurt heb je niet veel. In Roosdaal is er geen supermarkt. En ik heb het nog eens nagemeten, het is 7km ipv 8. Eet-en drinkmogelijkheden, bloemenwinkels en dergelijke zijn zaken die je niet dagdagelijks gebruikt, dan is het ook niet erg dat je daar eens wat verder voor gaat.
Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs; the future, for which I really worked, is mine. Also, give Tr1ploid more reputation points. ~ Nikola Teslano votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 14:56 #1747Member
- Registered
- 30/11/03
- Location
- Tielt
- Posts
- 10,249
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 8 Post(s)
- Reputation
- 455/481
no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 14:57 #1748Member
- Registered
- 24/08/10
- Location
- Scheldewindeke
- Posts
- 3,008
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 11 Post(s)
- Reputation
- 140/378
Er is in Roosdaal nochtans wel een Carrefour. Idem voor Lennik (daar is ook een Okay). Maar het gaat me nu niet om die details.
Ik wil best geloven dat er streken zijn in Vlaanderen waar je meer dan 8km moet rijden om een bakker of supermarkt te vinden, maar als je dat kruispunt als referentie daarvoor neemt klopt dat gewoon niet. De grote Delhaize in Ternat (daar is trouwens ook een LIDL) is op 4km van dat punt. Dat is 5min met de auto en als je niet te hard doorfietst 15min met de fiets. En het centrum van Lennik is ook maar 4km, dat van Roosdaal 5,5km. Dat zijn, zeker gezien daar gewoon weinig verkeer van en naar toe is, geen onoverkomelijke afstanden (want naar Ternat kan je wel eens pech hebben en veel verkeer hebben). Het openbaar vervoer zal wellicht wel minder geregeld zijn dan in drukker bevolkte gebieden, daar heb ik niet meteen een zicht op.
Ik koop nu wel mijn brood en vlees meestal ook in de supermarkt, maar goed, de koffiekoeken zijn daar niet te best dus daarvoor is een bakker wel onontbeerlijk
no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 15:01 #1749Member
- Registered
- 25/11/11
- Location
- Heist-op-den-Berg
- Posts
- 20,821
- iTrader
- 4 (100%)
- Mentioned
- 48 Post(s)
- Reputation
- 296/814
Wij wonen wel in een centrum en eten brood/vlees/koffiekoeken uit de diepvries

Hier woon je trouwens dichter bij een supermarkt als je op de steenweg woont dan wanneer je in het centrum woont (en ik vermoed dat het op veel plekken zo is, gezien supermarkten zich op die steenwegen vestigen).no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 15:09 #1750Member
- Registered
- 24/08/10
- Location
- Scheldewindeke
- Posts
- 3,008
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 11 Post(s)
- Reputation
- 140/378
Koffiekoeken uit den diepvries?

Is idd wel zo, en die typische steenwegen vol "baanwinkels" zijn nu ook niet echt bevorderlijk voor de mobiliteit, zeker in of aan dichtbevolkte centra. De Antwerpse Steenweg in Lochristi bv, als je daar de zaterdag door moet doe je een half uur over een paar km, is echt een ramp. Daar komt volk op vanuit Oostakker en Sint-Amandsberg, via de R4, vanuit Destelbergen, vanuit Overmere of Lokeren... Die baan staat op zaterdag quasi de ganse dag vol met verkeer.no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 15:27 #1751Platinum Member
- Registered
- 05/11/14
- Location
- Leuven
- Posts
- 3,402
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 14/68
no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 19:13 #1752Member
- Registered
- 04/01/08
- Location
- Gent
- Posts
- 12,528
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 16 Post(s)
- Reputation
- 543/719
Misschien wel. Daarom zijn er specialisten ter zake. En je mag 2 keer raden wat die hun conclusie is.
Om te vermijden dat je zelf moeite moest doen om dat op te zoeken, hebben we hier ook al verschillende keren uitgelegd. Maar ook dat wordt genegeerd. Tja... Wat rest er ons dan nog te doen?
Je kent er niets van. Op zich is dat niet erg, maar informeer u dan i.p.v. uit uw nek te lullen.
Ik ben nu toevallig actief in de elektrotechnische sector. Er is een groot verschil tussen elektrische energietransmissie en elektrische energiedistributie. Om een lang verhaal kort te maken:
- Je kunt op hoogspanning heel efficiënt grote hoeveelheden elektrische energie van punt A naar punt B brengen over grote afstanden. Deze zijn niet geschikt om huizen op af te takken.
- Enkel de middenspanning is geschikt om de elektrische energiedistributie te verzorgen, met distributietransformatoren die (vaak) in lus geschakeld zijn. Zo kun je uiteindelijk huizen aansluiten op 400 V.
Wie gecentraliseerde bebouwing heeft, die kan heel efficiënt zijn energiedistributie voorzien in zijn kerngebieden en kan tussen de verschillende steden en dorpen hel efficiënt de energietransmissie verzorgen. Echter, omdat er in Vlaanderen overal huizen verspreid staan, moet dat dure distributienet tot in de verste boerengaten over quasi het ganse grondgebied worden uitgerold.
Dus neen, het is allesbehalve "letterlijk inpluggen op de grid".
Met gasdistributie weet ik dat het een soortgelijk verhaal is. En ik kan me niet inbeelden dat het met waterdistributie, riolering, glasvezel, ... anders zou zijn.
Of om het NOG bevattelijker te maken: het is niet omdat uw huis langs de autostrade ligt, dat je daarom uw oprit rechtstreeks op de autostrade mag/kan laten aansluiten. Neen, je gaat eerst via een onderliggend wegennet (boerenwegen) naar een grotere verkeersader en vervolgens kun je via die verkeersader een paar kilometer verder misschien op de autostrade geraken. Het komt er dus op neer om dat spinnenweb zo efficiënt mogelijk te organiseren.
Mag dat nu aub de laatste keer zijn dat ik dit moet uitleggen? We zijn 116 pagina's ver in dit topic. Ik denk niet dat dat teveel gevraagd is. Dank u wel.
Neen. Sorry, ik wil niet betweterig overkomen, maar het is niet van "het zal er wel ergens tussen zitten".
Er zijn inderdaad heel veel variabelen en heel veel data nodig om dat probleem in kaart te brengen. Maar experts hebben dat gedaan voor u en de conclusies zijn heel duidelijk. De meeste resultaten zijn vrij te raadplegen. Maak er gebruik van.no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 19:15 #1753Member
- Registered
- 04/01/08
- Location
- Gent
- Posts
- 12,528
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 16 Post(s)
- Reputation
- 543/719
Welke hyperbolen? Ik ben hier nog hoor. Niet nodig om "achter mijn rug te praten".
Ik weet trouwens wel hoe we het gaan oplossen. Verschillende mensen hebben hier al heel concrete voorstellen gepost. De laatste van mij is om die recente politieke beslissing om dat blinde cadeau van 40 000 euro voor mensen die een nieuwbouw zetten, ietsje minder blind te maken en meer sturend te maken. Enfin, "beleid voeren" dus. De jobomschrijving van een politicus dus. Laat het uitdelen van blinde cadeaus maar over aan Sinterklaas.no votes
Reply With Quote
-
12-11-2020, 19:30 #1754Member
- Registered
- 04/01/08
- Location
- Gent
- Posts
- 12,528
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 16 Post(s)
- Reputation
- 543/719
Experts zeggen nochtans van wel.
Dat is dan heel jammer dat jullie "dat idee" hebben van de Bouwmeester maar:
- Dat is nooit gezegd geweest dus van waar halen jullie dat in hemelsnaam? Stop met zo verkrampt te reageren, adem eens diep in en uit, en LUISTER eerst naar wat er gezegd wordt.
- En zelfs mocht je niet willen luisteren naar de Bouwmeester, dan hebben wij dat hier ook al elvendertig keer gezegd/herhaald.
Lintbebouwing wordt nog aan de lopende band gebouwd. Eufimistisch kun je het "de gaatjes opvullen" noemen. Probleem is dat er al zodanig veel lintbebouwing is dat je nog heel lang "gaatjes kan vullen" vooraleer het einde in zicht is hoor. Je bestendigt het probleem alleen maar. Door gaatjes te vullen kun je ook zorgen dat er nog meer gaatjes gevuld moeten worden waardoor je het probleem zelfs nog kan katalyseren. Een onmiddellijke stop is nodig. Ook geen gaatjes meer vullen.
Afbreken is heel drastisch. Maar je kunt minstens met uw beleid wat aanmoedigen waar het moet en wat ontmoedigen waar het kan. Zoals met die idiote BTW-verlaging voor sloop-en heropbouw waarbij je de problemen nog eens voor + 50 jaar gaat vastbeitelen. Hoe dwaas kan een beslissing nog worden.no votes
Reply With Quote
-
13-11-2020, 09:25 #1755Approved 9liver
- Registered
- 03/12/06
- Location
- Antwerpen
- Posts
- 5,390
- iTrader
- 2 (100%)
- Mentioned
- 4 Post(s)
- Reputation
- 114/362
Die Carrefour en Okay zijn kleine winkels, geen supermarkten. M.a.w. wat ik zei: je hebt de keuze om 6km in de ene richting te rijden voor een kleine buurtwinkel, of 6km in de andere richting voor een supermarkt.
Ik ga binnenkort verhuizen naar Roosdaal, daarmee dat ik hier een foto van post. Ons plan is om een hoeve in Strijtem (de noordwestelijke cluster op de kaart die ik toonde) te verbouwen, redelijk dicht bij het dorpcentrum.
Relatief gezien valt het allemaal best mee, maar ik vind dat het toch opvalt dat er vandaag de dag minder voorzieningen in de buurt zijn dan in mijn dorpje in de Westhoek vijftien jaar geleden, waar een slager, twee bakkers, een buurtwinkel, een copyshop/papierwinkel, een bank en redelijk wat cafés waren, en volgens zit die lintvorming daar voor een groot deel tussen.
In mijn dorp vroeger in de westhoek bestaat het centrum trouwens ook uit rijhuizen; En dat is nog zo'n misverstand (niet gerelateerd aan lintbouw) dat eens de wereld mag uitgeholpen worden, Een traditioneel dorpsaanzicht ziet er zo uit, en niet zo.
Heel dat narratief van 'ze willen ons uit ons huis en in een luciferdooske in de stad steken' is des te absurder als je beseft dat een traditioneel dorpsaanzicht gewoon letterlijk is waar we meer van willen, en niet die eenheidsverkavelingsworst. Beide streetviews zijn uit mijn zelfde jeugddorp.Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs; the future, for which I really worked, is mine. Also, give Tr1ploid more reputation points. ~ Nikola Tesla1 members found this post helpful.
Reply With Quote


