Thread: Voelen kreeften pijn?
-
28-04-2014, 11:22 #1Member
- Registered
- 26/11/04
- Location
- DEURNE
- Posts
- 1,227
- iTrader
- 4 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/1
Voelen kreeften pijn?
Naar aanleiding van dit "schokkend" TV-materiaal:
Piet Huysentruyt choqueert met levende kreeft op de grill - HLN.be
Hier is mijn vraag naar jullie mening:
Voelen kreeften pijn?
Probeer het zo wetenschappelijk mogelijk te houden en moraalridders mogen dit verder discussiëren in de algemene discussies.
Ikzelf denk dat ze geen pijn voelen, toch niet de pijn die wij ervaren. Wij als mens zijn geëvolueerd met een gigantisch brein. Ons hersenen is verbonden een complex netwerk van zenuwen waardoor we pijn kunnen voelen. Pijn is belangrijk om te overleven: Alles wat pijn doet is niet goed en moeten we vermijden.
http://www.washingtonpost.com/nation...b28_story.html[FONT=System][FONT=Courier New]CASE CM Storm Enforcer MOBO Gigabyte GA-P67A-UD3P-B3 CPU Intel Core i5 2500K > Scythe Mugen 3 Cooler GPU Sapphire RADEON HD 6950 (x2 CF) RAM Kingston ValueRAM 4GB x 2 PSU Corsair RM750 DISK Crucial m4 64 GB SDD & Caviar Green 1 TB HDD PERIPH CM Storm Inferno, Razer Sabertooth, CM Storm Quickfire TK (Cherry Blue), SteelSeries 7Hno votes
-
-
28-04-2014, 11:31 #2
Waarom zouden kreeften geen pijn kunnen ervaren?
Pijnprikkels zijn juist extreem belangrijk om de kans op overleven van het wezen te bevorderen. Ik denk dat behalve moslims elk weldenkend mens gelooft dat dieren pijn kunnen hebben. Nogmaals, wat is het evolutionair voordeel om het niet te kunnen ervaren? Het is juist heel nadelig, dus ik zie geen enkele druk op het genetisch materiaal om dit weg te nemen.
Jij spreekt over het 'gigantisch' brein van de mens. Dat is totaal onbelangrijk. Een olifant heeft een groter brein, dus zij voelen meer pijn? Het is duidelijk de de grootte van geen tel is. Trouwens de pijnervaring in het brein is maar een miniscuul deeltje van de totale massa.***Money always returns to its true owners.Volatilty mean reverts but contango losses are forever.If you're short premium, you don't sleep. If you're long premium, you don't eat.no votes
-
28-04-2014, 11:32 #3Member
- Registered
- 04/06/06
- Posts
- 82
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
Natuurlijk voelen kreeften pijn. Dieren die geen pijn zouden voelen brengen zichzelf nodeloos in gevaar en zijn evolutionair niet bepaald waardevol. Bovendien, zoals hierboven gezegd, heeft de mens vooral een grote cortex en een groter (pre)frontaal brein waarmee planning, overweging te maken valt. Pijnprikkels zijn heel erg basaal en essentieel voor het overleven.
no votes
-
28-04-2014, 11:32 #4
Probleem is een beetje dat we eerst 'pijn' moeten definiëren...
Als het puur is in het opzicht van: "Alles wat mijn zenuwen aan informatie naar mijn centrale beheersfunctie (brein) doorsturen en als doel heeft het waarschuwen voor gevaar en zo snel mogelijk weg te gaan van de huidige situatie."
Dan denk ik wel dat een kreeft (of eender welk ander wezen) 'pijn' voelt. Ik denk niet dat een kreeft in een kokende pot of op een BBQ zou blijven liggen, moest het de kans hebben om naar een veiligere (frissere) plek te zwemmen. Een kreeft MERKT dus blijkbaar wel dat ze zich ergens bevinden waar ze 'liever niet' zijn. In dat opzicht voelen ze pijn.
Zorgt deze 'pijn' voor een geluksdaling zoals dit bij de mensensoort is? Dat is een andere en moeilijkere vraag. Dit hangt erg samen met bewustzijn. Wéét de kreeft dat indien hij niet kan voldoen aan dit signaal om weg te gaan uit de huidige situatie, dat hij zal sterven en er niet meer zijn voor zijn kindjes, etc...? Dat valt ferm te betwijfelen..."At every crossroads on the path that leads to the future, tradition has placed 10,000 men to guard the past.”
“That which can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence.”
“The governor of Texas, who, when asked if the Bible should also be taught in Spanish, replied that 'if English was good enough for Jesus, then it's good enough for me.”no votes
-
28-04-2014, 11:32 #5Member
- Registered
- 31/07/11
- Location
- Diksmuide
- Posts
- 3,451
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/9
Volgens mij voelen ze wel een soort van pijn. of die even complex is als de pijn die wij voelen is de vraag.

no votes
-
28-04-2014, 11:38 #6Member
- Registered
- 26/11/04
- Location
- DEURNE
- Posts
- 1,227
- iTrader
- 4 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/1
In het artikel in mijn OP wordt er gezegd dat ze wel een reflex hebben. Maar dit betekent niet perse dat ze echt pijn voelen.
De grootte van de hersenen is zeer nauw verwant met het voelen van pijn. Fruitvliegen bijv voelen geen pijn omdat het totaal niet nuttig is voor hun om te leren uit pijnlijke ervaringen. Ze moeten dan ook geen energie verspillen aan het ontwikkelen van een groot brein. Ze hebben maar 1 doel: poepen en dan doodgaan.
En hoe meet je nu pijn eigenlijk?[FONT=System][FONT=Courier New]CASE CM Storm Enforcer MOBO Gigabyte GA-P67A-UD3P-B3 CPU Intel Core i5 2500K > Scythe Mugen 3 Cooler GPU Sapphire RADEON HD 6950 (x2 CF) RAM Kingston ValueRAM 4GB x 2 PSU Corsair RM750 DISK Crucial m4 64 GB SDD & Caviar Green 1 TB HDD PERIPH CM Storm Inferno, Razer Sabertooth, CM Storm Quickfire TK (Cherry Blue), SteelSeries 7Hno votes
-
28-04-2014, 11:45 #7Member
- Registered
- 27/01/12
- Location
- N/A
- Posts
- 4,655
- iTrader
- 7 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 2/16
Ik weet niet of ze pijn kunnen voelen, maar ik stel mij wel vragen bij het feit waarom door twee snijden en grillen minder of meer pijnlijk zou zijn als koken. Als je 365/365 dagen geen heisa maakt over mensen die kreeften koken op TV, dan moet je over dit soort beelden ook geen heisa maken. Hij snijdt er eerst in twee en gaat ze daarna pas grillen. Ik ben geen bioloog en ik weet dus niet wat dit doet men hun pijn. Maar mijn vermoeden is dat het niet noodzakelijk meer of minder pijn zal doen.
Enfin, ik wacht op een wetenschappelijk verhaal.no votes
-
28-04-2014, 11:47 #8Member
- Registered
- 27/01/12
- Location
- N/A
- Posts
- 4,655
- iTrader
- 7 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 2/16
no votes
-
28-04-2014, 11:50 #9
Inderdaad... terwijl als je de vraag stelt of een steen pijn voelt als je ertegen trapt, of gras als je erop voetbalt, dan heeft niemand er een probleem mee om het te begrijpen.
Langs de andere kant, gaan we wél allemaal akkoord dat de 'hogere' levensvormen, zoals mensapen, gorilla's en zelfs dolfijnen etc... wél voldoende pijn kunnen voelen en zelfs in het opzicht van een rudimentair type van bewustzijn. Wéten dat er bepaalde negatieve gevolgen zijn qua geluksniveau bij bepaalde pijnervaringen.
maar waar ligt de grens...? Dat is een moeilijke, bij koeien? Varkens? Kippen? Vissen?...
Nu, zelfs ALS ze pijn voelen, vind ik het niet onethisch (laat staan onnatuurlijk) om vlees te eten. Dat is namelijk hoe de natuur in elkaar zit. Wij als mensensoort zijn natuurlijk wél in staat om niet méér leed te veroorzaken dan noodzakelijk is, dus vind ik het wél een noodzaak om dierenleed zoveel mogelijk te verhinderen. En bijgevolg dus het slachtingsproces zo snel en pijnloos mogelijk te vervoltrekken bij de dieren.
En ook om de levensomstandigheden tijdens het leven van de dieren niet onnodig pijnlijk te maken voor de dieren in kwestie."At every crossroads on the path that leads to the future, tradition has placed 10,000 men to guard the past.”
“That which can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence.”
“The governor of Texas, who, when asked if the Bible should also be taught in Spanish, replied that 'if English was good enough for Jesus, then it's good enough for me.”no votes
-
28-04-2014, 11:51 #10Approved 9-lifer
- Registered
- 17/07/02
- Location
- Tropical Island
- Posts
- 4,682
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 1/10
· ··^v´¯`×)(¯`·._.·[ O_o ]·._.·´¯)(×´¯`v^· ··
· ··^v´¯`×)(¯`·._.·[ Warcraft 4 ]·._.·´¯)(×´¯`v^· ··
· ··^v´¯`×)(¯`·._.·[ Nintendo 3DS Friend Code: 2981-6132-1443 / PM me! ]·._.·´¯)(×´¯`v^· ··
no votes
-
28-04-2014, 11:53 #11Member
- Registered
- 27/01/12
- Location
- N/A
- Posts
- 4,655
- iTrader
- 7 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 2/16
Ik heb eens wat literatuur proberen op te zoeken.
Deze paper uit 2009 vergelijkt de pijn bij kreeften (of de meer algemene klasse van de kreeftachtigen) met die van gewervelden. Blijkbaar zijn er wel degelijk overeenkomsten, op basis van meerdere criteria die op pijnbelevenis wijzen.
Dit kan ook interessant zijn:We conclude that there is considerable similarity of function, although different systems are used, and thus there might be a similar experience in terms of suffering. The treatment of these animals in the food industry and elsewhere might thus pose welfare problems.
Pain in crustaceans - Wikipedia, the free encyclopediano votes
-
28-04-2014, 11:57 #12Member
- Registered
- 27/01/12
- Location
- N/A
- Posts
- 4,655
- iTrader
- 7 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 2/16
Ik ben het hier ook mee eens. De natuur is de natuur en iedereen eet iedereen. Maar wij als mensen mogen gerust wel bewust ervan zijn dat we dieren op een zo pijnloos mogelijke manier door het leven kunnen laten gaan. Als het dan toch moet, kunnen we maar beter zorgen dat het zo comfortabel mogelijk is.
no votes
-
28-04-2014, 12:05 #13Member
- Registered
- 04/05/11
- Location
- 127.0.0.1
- Posts
- 3,327
- iTrader
- 134 (99%)
- Mentioned
- 1 Post(s)
- Reputation
- 0/19
Alleen die kreeften zelf weten dat
The loudest one in the room is the weakest one in the room.
no votes
-
28-04-2014, 12:11 #14
Dat is geen wetenschappelijke houding.
Zélfs al zou het zo zijn dat wij (mensen) in de onmogelijkheid zijn om het ooit te weten te komen, dan nog mag je nooit opgeven om de vraag te stellen en te blijven zoeken naar het antwoord.
Met die houding was de aarde nu nog steeds plat en draaide de zon rond de aarde."At every crossroads on the path that leads to the future, tradition has placed 10,000 men to guard the past.”
“That which can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence.”
“The governor of Texas, who, when asked if the Bible should also be taught in Spanish, replied that 'if English was good enough for Jesus, then it's good enough for me.”no votes
-
28-04-2014, 12:12 #15
Het hypocriete van heel de zaak is dat mensen hierover zagen. "Dierenbeul" en wa nog allemaal.. Maar mossels koken en oesters eten is de normaalste zaak ter wereld. Terwijl mossels levend worden gekookt en oesters levend open worden gedaan.
Maar ja, dat is niet zo belangrijk eh, die reageren "amper", een beetje open en dicht gaan met hun schelp. terwijl een kreeft meer reflexen heeft.
Vind de houding van sommigen (in het algemeen eh, niet van het forum) hypocriet.
Alé, smakelijk eh manne
no votes

