-
22-05-2012, 18:39 #1Member
- Registered
- 17/07/02
- Location
- Oudenaarde
- Posts
- 4,854
- iTrader
- 88 (98%)
- Mentioned
- 3 Post(s)
- Reputation
- 0/21
Electriciteitsvraagje (tuinverlichting)
Ik ken betrekkelijk weinig van electriciteit, en nog minder van tuinaanleg, dus efkes checken of ik hier hulp kan krijgen. We hebben enkele maanden geleden onze tuin laten aanleggen, en ook meteen kabels laten klaarleggen voor tuinverlichting. Deze kabels zijn in parallel gelegd, en hier en daar komen er dus twee kabels boven grond uit. Bedoeling is dus om op die plaatsen verlichting te zetten, en dan moeten dus die beide kabels verbonden worden samen met verlichting.
Mijn probleem is nu dat ik dus telkens met twee vrij dikke electriciteitskabels zit, met daarin telkens de klassieke drie draden (aarding/blauw/bruin). In de meeste tuinverlichting kan ik die echter niet samen aansluiten, omdat die ofwel te dik zijn (en dus niet door gaatjes passen), ofwel omdat ik anders met twee heel dikke kabels zit die naar een nogal klein lampje gaan (bedoeling is aantal van die priklichtjes te zetten).
Ik begrijp dat ik beide kabels met elkaar moet verbinden, en dan de kabel naar verlichting best aftap. Dit kan uiteraard met een kroontje, maar dit is natuurlijk niet waterdicht en vraag me dan ook af hoe dit dan normaal gezien door tuinaanleggers wordt gedaan. Gaan die dan gewoon rond dat kroontje/suikertje (of hoe heet zoiets) tape plakken?
Advies welkom!!
edit: heb http://www.brico.be/wabs/nl/bouwlief...aatsen.do?pg=7 gevonden, op zich goede uitleg maar dit kan toch nooit voldoende waterdicht zijn? Mijn verlichting staat niet op zo'n sokkel, en kabels zullen ook niet IN het armatuur zitten.
Gaming Rig: Intel Core™ i7-9700K, Asus TUF RTX3080, 32gb Corsair RGB Vengeance Pro, MSI Z390 ACE, 2tb M.2 SSD's, Alienware UW3418DW
Console gaming: PS4 PRO | LG OLED 65C7 | Sony HW40ES FullHD projector | 102" Beamax screenno votes
-
-
22-05-2012, 21:52 #2Approved 9-lifer
- Registered
- 02/07/04
- Location
- Ottenburg
- Posts
- 718
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/0
wat je kan doen is een aftakdoos in de grond steken met de 2 kabels in, en een derde die naar de lamp gaat. Als je alles hebt aangesloten giet je de aftakdoos vol met dit spul.
et voila, een waterdichte verbnding onder de grond.
(zorg er dan ook wel voor dat je armaturen minstens IP55 zijn, anders kan het nog zijn dat er een verlies op zit.)
EDIT: de kroonsteen die in de link van brico DIY zit verwijst naar de kroonsteen in het armatuur, wat op zich waterdicht zou moeten zijn.do as I dono votes
-
23-05-2012, 00:10 #3
één iets: waterdichte lasdoos, let erop dat je dus één koopt met IP65 waterdichtheidswaarde (kan je vinden in doe het zelfzaak).
Bij de meeste IP65 lasdozen heb je geen silicone/waterdichtheidslaag nodig, omdat je de kabels door een rubberen ingang moet steken die sowieso al het water afstoot. (dus geen wartels meer nodig)Last edited by fvsf; 23-05-2012 at 00:22.
no votes
-
23-05-2012, 00:23 #4Member
- Registered
- 14/11/02
- Location
- Waasmunster
- Posts
- 14,257
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 1/80
Waterdichte aftakdoos en vandaar met een kleiner kabeltje (maar niet kleiner dan 1,5mm²).
no votes
-
23-05-2012, 08:18 #5Member
- Registered
- 17/07/02
- Location
- Oudenaarde
- Posts
- 4,854
- iTrader
- 88 (98%)
- Mentioned
- 3 Post(s)
- Reputation
- 0/21
Zal eens zien voor zo'n lasdoos, dat dichtgieten met iets wat dan hard wordt zie ik niet zitten, kan altijd zijn dat ik achteraf andere zaken moet doen met die kabels en dan zit ik daarmee vast.
Gaming Rig: Intel Core™ i7-9700K, Asus TUF RTX3080, 32gb Corsair RGB Vengeance Pro, MSI Z390 ACE, 2tb M.2 SSD's, Alienware UW3418DW
Console gaming: PS4 PRO | LG OLED 65C7 | Sony HW40ES FullHD projector | 102" Beamax screenno votes
-
23-05-2012, 09:10 #6Approved 9liver
- Registered
- 23/06/04
- Location
- melle
- Posts
- 8,023
- iTrader
- 13 (100%)
- Mentioned
- 13 Post(s)
- Reputation
- 5/81
no votes
-
23-05-2012, 23:59 #7Approved 9-lifer
- Registered
- 02/07/04
- Location
- Ottenburg
- Posts
- 718
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/0
die gel wordt niet hard, het blijft geleiachtig. Als er iets misloopt kan je de gel er gewoon terug uittrekken en nieuwe ingieten. aftakdoos met wurgnippels of wartels is niet 100% waterdicht. je krijgt zoizo last na een paar jaar.
do as I dono votes
-
23-06-2012, 16:49 #8
kabelprobleem
De realiteit is dat waarschijnlijk zulke dikke kabels zijn gebruikt omdat deze beter geleiden maar vooral beter isoleren. als het goed is zou is het in feite een kabel die onderbroken is waardoor je twee uiteindes hebt. Een beetje vreemd is het wel want normaal gesproken maak je aan het begin een laspunt die naar elk verlichtings punt 1 kabel brengt. Om dit te controleren zou je bij de laatste lamp een kabel aan moeten sluiten(en als die niet werkt De andere kabel aansluiten) op de lampen kijken of deze het doet wanner je hem aanzet. Is dit het geval kun je dit proces voor elke lamp herhalen.Zoniet zou ik het echt eerst moeten zien omdat wanneer je alles aan elkaar last dmv kroonsteentjes, de weg van de korste weerstand dan altijd kortsluiting betekent. Er zijn ook lampen voor een parallelschakeling op de markt die dus ook 2 kabels tegelijk aankunnen. Maar onthoud dat wanneer je telkens die twee kabels aan elkaar knoopt er voor de stroom dan geen lampje tussen zit omdat dat lampje overslaan minder weerstand betekent voor de stroom en deze dus altijd kortsluiting oplevert. Wanneer je bij praxis b.v. een buitenlamp voor parallelschakeling ziet, valt het kwartje gelijk. Daar ben ik van overtuigd. Heet eigenlijk een Hotelschakeling. Succes ermee
no votes

