Thread: Air Multiplier
-
24-06-2010, 02:34 #1
Air Multiplier
Best eerst eventjes deze twee filmpjes bekijken:
YouTube - Chilla Frilla - Dyson Air Multiplier Bladeless Fan Review
YouTube - Balloons and Dyson Air Multiplier
De uitleg:
Misschien sta ik hopeloos achter, maar ik vind toch best wel knap.Deze viral voor de Dyson ventilatoren zonder rotorbladen toont aan hoe kindvriendelijk ze wel zijn. De tafelventilator Air Multiplier van stofzuigerfabrikant James Dyson bestaat uit een holle ring waar lucht doorheen wordt geblazen door een interne motor. Het toestel maakt gebruik van een technologie die de luchtstroom vijftien keer versterkt. Volgens de fabrikant wordt 450 liter koele ononderbroken lucht per seconde door een ring geblazen.
Kan iemand verklaren hoe dit precies werkt, en waarvoor het gebruikt wordt tot nu toe?En op de achtste dag schiep Hij dakantochnie. - Epyon | Lang leve Dakantochnie. - Cyberkef
Ik lust je wel dakantochnie! - Matti | Dakantochnie. Ofte het zijn, het bestaan en het wezen. - Manu
Der komt NIETS zinnig uit uwen bek. En u karakter is zo rot als u toekomstig onderstel. - GADGET
Vroeger is over en later zover. De kunst is het hier zijn, Dakantochnie - een ster. - Robust2no votes
-
-
24-06-2010, 02:58 #2Member
- Registered
- 28/05/08
- Location
- Zonhoven
- Posts
- 305
- iTrader
- 4 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 1/2
Ik heb me dit zelf ook al afgevraagd. Wat er juist gebeurt weet ik niet, maar het heeft te maken met de luchtstroom die zichzelf in stand houdt door onderdruk te creëren en het fenomeen dat als je een vloeistof (of een gas) ergens langs af laat gaan, dat zijn baan verandert naar de vorm van een object (zoals bijvoorbeeld water langs een lepel e.d. laten druppelen en dan ziet ge dat het bij het bolvormige stuk de bolle vorm volgt).
Volgend jaar ga ik fysica studeren, dus dan zal ik wel een exacter antwoord weten
.
Mr. infno votes
-
24-06-2010, 03:57 #3Banned
- Registered
- 05/11/06
- Location
- Kust
- Posts
- 2,439
- iTrader
- 15 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 8/106
Hun bladeless gedoe is ten eerste al overroepen: die motor werkt niet magisch om die lucht aan te zuigen (zie eerste filmpje).
De werking: How Dyson's Air Multiplier works - Pocket-lint
Kort samengevat:
-Motor trekt lucht binnen
-Deze lucht wordt buiten geperst tegen een snelheid van 55 mph in een ring met opening van 1 mm
-Deze stroom zal al blazen, maar zal ook een onderdruk creëren in de ring
-Hierdoor zal er lucht door de ring getrokken worden en zal men meer lucht voelen dan dat er door de motor is gegaan. Dat effect kan je ook waarnemen als je bvb een vrachtwagen als tegenligger hebt.
Enkele bemerkingen:
-De kracht van dat spul ligt niet in de 'magische' vervijftienvoudiging van de lucht en dus lijkt het heel efficiënt. Niets is minder waar: wet van behoud van energie. De echte kracht ligt in het feit dat het een laminaire luchtstroom produceert ipv de turbulente stroom van een gewone waaier (Reynoldsgetal voor de liefhebbers). Hierdoor zal de stroom rechtlijniger zijn en zal je dus meer lucht voelen als je ervoor zit.
-De vorm van de ring is volgens mij enkel om de lucht te stabiliseren zodat ze laminair wordt. Op zich wel fancy om het op zo'n korte afstand te doen. In proefwindtunnels (bvb om onderzoek te doen naar duinvorming of iets dergelijks) wordt dat gedaan via een soort honingraat van 10-15 cm.
Op deze foto kan je de luchtstromen goed waarnemen: roodtinten en groen zijn hoge druk, blauw is onderdruk. Je merkt goed waar de lucht 'geïnjecteerd' wordt en waar ze de grootste onderdruk creëert. Ook zie je het effect van de vorm van de ring: de baan van de geïnjecteerde lucht heeft een kogelvorm waardoor turbulentie uitgeschakeld wordt.Last edited by Dobbelsteen; 24-06-2010 at 04:04.
no votes
-
24-06-2010, 04:27 #4Approved 9-lifer
- Registered
- 25/07/02
- Location
- Aalst
- Posts
- 13,457
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 10/156
Na review te zien op youtube lijkt mij da toch logisch, imo zit daar zowiezo een fan in (fanless? der zit ne rotor in die voet, kan niet anders) en die blaast da door die ring in een bepaalde richting en door de wervel dat da creeert zuigt da nog wa wind aan.
Ge krijgt uit de ring meer luchtverplaatsing dan dat de rotor zelf verplaatst maar ik denk dat de rotor wel krachtiger gaat moeten blazen (meer torque hebben bij zelfde toerental) omdat die werveling in principe extra 'wrijving' is. Tis ni dat er magisch meer lucht wordt verplaatst, de rotor ondergaat meer 'tegenwerking' ook.
Maja, ik ben maar een gewone sterveling, ik kan er ook volledig naast zitten, maar dit is wat mijn boerenverstand mij ingeeft. Leuk voor de marketingboys om mee te spelen maar ni echt iets technisch speciaal. Maakt wss meer lawaai door de kleinere fan in de voet, grotere fans kunde trager laten draaien voor dezelfde luchtverzetting en maken dan een minder hoog en dus minder irritant geluid. En goed tegen kinderhandjes, voor zover ik weet met de ventilatoren dat ik al in huis heb gehad kunt ge gewoon uw vingers ertussen steken zonder veel erg, i tried.
Edit: dat van die meer stabiele luchtstroom is dan weer wél intressant in sommige situaties.Last edited by sneax; 24-06-2010 at 04:38.
no votes
-
24-06-2010, 11:50 #5Approved 9liver
- Registered
- 21/12/04
- Location
- Leuven
- Posts
- 20,380
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 24/227
Physics is like sex: Sure, it may have practical results, but that is not the reason we do it. ~ R. Feynman
All science is either physics or stamp collecting. ~ E. Rutherford
S'il est vrai qu'on construit des cathédrales aujourd'hui dans la Science, il est bien dommage que les gens n'y puissent entrer, ne puissent pas toucher les pierres elles-mêmes.
no votes
-
25-06-2010, 09:08 #6Member
- Registered
- 21/11/04
- Location
- Hebdegem
- Posts
- 9,775
- iTrader
- 4 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 8/291
das toch gewoon inductie ventilatiie.
jaga heeft luchtverhitters die op hetzelfde principe werken.
trox en halton hebben ook verschillende roosters die hetzelfde verwezenlijken.
tis tof dat dit eens toegepast is op een woonkamerventilator maar een nieuwe techniek is het niet hoor.'The world will not be destroyed by those who do evil, but by those who watch them without doing anything'
-Albert Einstein
Belmotono votes
-
26-06-2010, 23:00 #7Member
- Registered
- 20/02/09
- Location
- Antwerpen
- Posts
- 4,016
- iTrader
- 18 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
Haha doet me denken aan zwerkbal

Knap dat ze dit hebben kunnen realiseren, ik weet dat ze er al langer mee bezig zijn blades fans maar wat ik er tot nu toe van hoorde was niet zo denderend. Blijkbaar hebben ze het nu toch voor elkaar gekregen
Het is natuurlijk maar een eerste stap maar hij is er
no votes
-
26-06-2010, 23:16 #8Approved 9-lifer
- Registered
- 25/07/02
- Location
- Aalst
- Posts
- 13,457
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 10/156
In de gazet gelezen dat da 250EUR ofzoiets ga kosten voor zo ne ventilator, das wel serieus overpriced.
En zowiezo wordt het enkel leuk als ik dingen kan doen als in het ballon filmpje en dan moet ik er zeker 100 hebben!no votes
-
27-06-2010, 00:48 #9Banned
- Registered
- 21/09/06
- Location
- :]
- Posts
- 11,687
- iTrader
- 18 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 3/190
Dit kan natuurlijk wel tot leuke toepassingen leiden in de toekomst denk ik zo. Think outside the box
no votes
-
27-06-2010, 00:55 #10Crew Member
- Registered
- 13/11/02
- Location
- Halle
- Posts
- 28,505
- iTrader
- 13 (100%)
- Mentioned
- 1 Post(s)
- Reputation
- 1/370
QUOTE by Killer Queen : Thanks.. Das, Gij zijt misschien gedocumenteerd, maar ik maak dat goed door ervaring.
People say I have a big ego, but really my ego is tiny in comparison with my enormous talented geniusno votes
-
28-06-2010, 11:11 #11Member
- Registered
- 29/07/03
- Location
- Antwerpen
- Posts
- 1,406
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/3
Behalve hun Airblade. Geweldig toestel
emptyno votes

