-
09-07-2020, 12:27 #46
Toevallig geen excel van die laatste ipv ne pdf? Ik vind het heel interessant, maar de cijfers die er in staan zijn compleet van de pot gerukt. Zou daar graag wat mee spelen.

Daarnaast ontbreekt ook enige input van aanschafkosten (registratie of btw) en voor wie het nog van toepassing is de woonbonus.no votes
Reply With Quote
-
-
09-07-2020, 12:58 #47Member
- Registered
- 29/11/06
- Location
- Zuid-Limburg
- Posts
- 6,704
- iTrader
- 5 (100%)
- Mentioned
- 11 Post(s)
- Reputation
- 21/1549
En daar zijn de typische "huren is equivalent aan kopen" (of zelfs beter) verhaaltjes weer van mensen die zichzelf economische superkrachten toedichten, gebaseerd op allerhande aannames die volstrekt onrealistisch zijn: namelijk dat er altijd een verschil is tussen wat je zou betalen als huur of wat je zou betalen als hypotheek - dit terwijl die huur geïndexeerd wordt en je hypotheek na verloop van jaren aan inflatie lichter en lichter wordt - en dat je als een alternatieve belegging daarmee hetzelfde rendement had kunnen behalen... alleen wanneer die alternatieve belegging flopt door een zoveelste falen van de beurs, dan ben je je geld kwijt, als de huizenmarkt crasht betaal je misschien een te dure hypotheek af maar heb je wel een eigen dak boven je hoofd, terwijl de huurmarkt op dat moment er misschien ook niet goed voor staat.
Die simulatie bevat bijvoorbeeld niet de mogelijkheid dat vlak voor je pensioen je aandelenportefeuille een beurscrash meemaakt...no votes
Reply With Quote
-
09-07-2020, 15:21 #48
Pot, ketel.
Beide argumenten zijn gebaseerd op vooroordelen. Uw "basic finance" baseert zich ook op historische gemiddelden voor de opbrengst van beleggingen; iets waar veel huis-en-tuin investeerders in realiteit enkel van kunnen dromen.
Verder spreekt de realiteit van de laatste 25j al die modellen al tegen. Zoveel keer is er al geschreeuwd dat vastgoed een zeepbel is en dat ze elk moment kan springen. Dit al 15j lang. Dit door allerhande profs en experten. Maar die vergeten één ding: zij gaan af op modellen en cijfers; de echte wereld hangt af van het menselijke aspect. Iets waar geen enkel model rekening mee houdt.no votes
Reply With Quote
-
09-07-2020, 17:43 #49Member
- Registered
- 14/10/17
- Location
- Diepenbeek
- Posts
- 502
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 12/40
Laat ik beginnen met het belangrijkste: De hoofdreden dat huren voordeliger kan zijn dan kopen is omdat mensen tegenwoordig een 1e app huren aan pakweg 650-700€ maar als ze iets kopen (als koppel) al snel 1500-2000€ per maand aflossen. Met zo een grote verschillen hoef je geen cijfers van de pot te rukken qua rendement op beleggingen om aan te tonen dat blijven huren voordeliger was. Nu uiteindelijk is dat appels met peren vergelijken. Beter uitgangspunt is zeggen dat je het app dat je momenteel huurt gaat kopen. Ik er 100% van overtuigd dat kopen dan beter is. In België hé.
Verder ziet die pdf er imo uit als een groepswerk door een 2e jaar bachelor student dat ook nog slecht gemaakt is... Ik weet bijna niet waar te beginnen dus zal het op het voornaamste houden:
- Houdt geen rekening met path-dependecy van de huurder die belegt. Vooral relevant vanaf jaar 20 waar ze er ineens vanuit gaan dat hij zijn rendementen gebruikt (en dus beleggingen verkoopt) om de huur te betalen. Kan opgelost worden in het model door beiden gewoon die 1337 extra te laten/blijven sparen/beleggen vanaf jaar 20. Aan de andere kant is die oplossing mss niet in lijn met de realiteit: mensen zijn dan al wat ouder en willen meer genieten/spenderen ipv sparen.
- variantie/risicoanalyse:
risicoanalyse eronder is fout. ze gaan er van uit dat die daling (of stijging) van 10% geen onderdeel is van het gemiddelde (en het dus effent over die 30 jaar). Zouden ten minste mogen aangeven waarom ze dat als assumptie nemen.
- Verder zijn de variabelen zo gekozen om hun uitkomst te doen kloppen. An se geen probleem mee dat ze dat voor een basisscenario doen, maar doe dan een simulatie met crystal ball waar je realistische ranges van de variabelen gebruikt en een conclusie kan maken in de lijn van: "over 30 jaar gezien heeft kopen X % kans de betere beslissing te zijn.
-Verder kunnen we ook nog het volgende stellen aangezien de uitgaven in beide gevallen gelijk worden verondersteld, en de vermogens idem:
Zoals jij, en andere aanhaalde, zijn er ook nog de menselijke aspecten en dus intrinsieke waarden. Ik denk dat we wel kunnen veronderstellen dat deze groter zijn bij kopen dan huren. Dan kom je alsnog uit dat kopen>huren. Kan die prof geen thesisstudentje aanstellen om dat even te valoriseren?
Maar ik begrijp de prof wel in de wereld van vandaag hoor, even een excelletje in elkaar flansen die resultaten geeft die niet in de huidige maatschappelijke assumptie vallen, dan even de standaard contacteren voor een artikeltje te schrijven. Dat verkoopt nu eenmaal hé.no votes
Reply With Quote
-
10-07-2020, 03:28 #50
Dit maakt wel uit, aangezien dit niet noodzakelijk gelijkaardig is. Zoals bv. de rentevoet, als je nu nog gaat lenen aan 3%, dan ben je goed zot. Terwijl het rendement van beleggen, wel eerder hoger zal blijven dan de 1% waar je aan leent.
no votes
Reply With Quote
-
22-07-2020, 11:00 #51Member
- Registered
- 09/06/03
- Location
- Koersel
- Posts
- 5,530
- iTrader
- 36 (100%)
- Mentioned
- 4 Post(s)
- Reputation
- 3/67
Na nog wat discussies hier zijn we zijn gisteren naar een huis gaan kijken om te huren. Een nieuwbouw dat volledig af is. Nieuwbouw is ook tussen haakjes want het huis is heel lang in aanbouw geweest en de ruwbouw stond er al voor ik aan mijn huis begon en dat is toch al 6 jaar geleden. Maar het is slechts bewoond in het laatste jaar.
Het is gelegen op 200m van mijn huis, het is tip top in orde, tot een aangelegd tuintje met kunstgras toe.
Bewoonbare oppervlakte 220m² (4 slaapkamers) en nog een kelder van 90m² (die volledig bezet is en van goede lichten voorzien).
De huurprijs is minder dan de 2 hypotheken en we zouden dus beiden 'winnen' op dat gebied. Al heb ik gezegd dat ik dan alles 50/50 wil betalen ipv 60/40, en haar auto buiten de gemeenschappelijke rekeningen wil houden, wat dus zwaar in haar nadeel is want ik heb geen eigen auto. De prijs om tegen te wringen zeg maar
.
We gaan ons dus wel kandidaat huurders stellen.
Al snapte de oude man er niet zoveel van dat je als 2 huiseigenaren een ander huis wil huren om in te gaan wonen en je eigen huizen dan verder verhuurt. Maar op het einde leek hij het toch te begrijpen dat we eerst een aantal jaren zo wilden proberen alvorens ons ergens te settelen door iets gemeenschappelijks te kopen.
Ze vragen wel de broek van je lijf, lonen, bewijs dat je in België woont, bewijs van de laatste 3 maanden betaalde huur (hypotheek dus)... Of ze zijn strikt, of de huurmarkt is de afgelopen 15 jaar wel hard verandert.no votes
Reply With Quote
-
22-07-2020, 11:25 #52
Vraag is natuurlijk of jij mee profiteert van de auto. Gebruikt ze hem quasi enkel voor naar het werk te rijden en zijn 95% van de kilometers (en dus ook de kosten) voor haar rekening? Of gebruiken jullie die vooral in het weekend om samen naar plaatsen te rijden?
Mijn vader heeft nog borg moeten staan voor mijn eerste huurcontract (had twee universitaire diploma's en werkte op dat moment al meer dan een jaar met een contract van onbepaalde duur, ik vond mijzelf niet bepaald een betalingsrisico). Dat was ongeveer 10 jaar geleden.no votes
Reply With Quote
-
22-07-2020, 12:14 #53Member
- Registered
- 09/06/03
- Location
- Koersel
- Posts
- 5,530
- iTrader
- 36 (100%)
- Mentioned
- 4 Post(s)
- Reputation
- 3/67
Mij maakt het allemaal niet zoveel uit. Wil gerust verhuizen aangezien ik dan nog een aparte bureau kan houden. Gezien ik 3-4 dagen per week thuis ga werken na corona wel wat waard.
Natuurlijk kan ze dat betalen, ze heeft netto 2350 euro per maand. Financieel is er geen probleem.
Ze heeft er principieel een probleem mee om geld aan de partner te geven, voor mij goed. Maar ze zal nu een heel stuk meer kwijt zijn, want het initieel plan was haar auto in de gemeenschap te betrekken terwijl we nu alles apart laten. Ik berust me erin. Verhuren is altijd een risico, maar ik zal niet zomaar aan iedereen verhuren.
Ik zet bij wijzen van spreken nog liever een goede bekende erin aan 600 euro dan een vreemd iemand die de 850 euro huur die het makkelijk waard is betaald.no votes
Reply With Quote
-
22-07-2020, 12:31 #54Member
- Registered
- 29/11/06
- Location
- Zuid-Limburg
- Posts
- 6,704
- iTrader
- 5 (100%)
- Mentioned
- 11 Post(s)
- Reputation
- 21/1549
Maar zij krijgt wel met verhuurrisico te maken, dus waarom zou zij akkoord moeten gaan met een 50/50 verdeling ondanks dat zij meer risico draagt op schade aan haar eigendom, terwijl voor zijn eigendom er waarschijnlijk wél meer geïnvesteerd zal worden en dus de waarde meer zal verhogen?
Nogmaals: stel jezelf de vraag: welke partner in die relatie zou je zelf het liefste zijn? Als er één duidelijk antwoord is, dan is het evenwicht zoek.no votes
Reply With Quote
-
22-07-2020, 13:50 #55Member
- Registered
- 02/01/16
- Location
- Oudenaarde
- Posts
- 5,499
- iTrader
- 0
- Mentioned
- 26 Post(s)
- Reputation
- 54/553
Ik vind het ook bizar van haar, maar ze zal ook zo wel haar redenen hebben vermoed ik?
Ik zou in elk geval het eerste half jaar mijn huis nog niet op de huurmarkt zetten in dat geval
Succes in elk geval!no votes
Reply With Quote
-
22-07-2020, 15:45 #56Member
- Registered
- 09/06/03
- Location
- Koersel
- Posts
- 5,530
- iTrader
- 36 (100%)
- Mentioned
- 4 Post(s)
- Reputation
- 3/67
Omdat ze voor haar verhuurrisico wel haar auto in de gemeenschappelijke kosten mocht betrekken. Wat voor mij ook een groot risico inhoudt. Dat ding is al 8 jaar oud.
Dan nog is 385€ een schijntje voor 'huur' en de energiekosten. Ik zou wel in haar plaats geweest willen zijn hoor. Voor 385 euro ergens gaan inwonen en mijn woning verhuren en lekker cashen
.
Investeringen aan mijn huis zou ik overigens alleen betaald hebben, ik loop met mijn huis geen enkel risico en wil daar zelfs geen discussie over. Heb al eens serieus moeten aftikken bij een scheiding, geen 2de keer meer.
Bwa, voor de rest loopt alles goed hoor. De lijnen zijn nu wel afgebakend.
Sowieso ga ik na een maand of 2 mijn huis wel verhuren. Hoef niet onmiddelijk terug. In uiterste nood kan ik zelfs de huur en mijn hypotheek betalen met mijn loon alleen.
Verder heb ik nog een voldoende grote buffer. Financieel maak ik mij weinig zorgen, meer dan een paar duizend euro verliezen zal ik niet.
Ze zal ook als eerste haar appartement verhuren. Daarna ik pas.Last edited by HUSKE; 22-07-2020 at 15:53.
no votes
Reply With Quote

