-
20-07-2011, 19:20 #1Member
- Registered
- 08/01/03
- Location
- Gent
- Posts
- 9,148
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/107
Ultraportable (13") laptop voor bio-informatica: macbook air?
Waarom nieuwe laptop?
Mijn intussen 4 jaar oude Dell is stilletjes aan aan vervanging toe. Waarom? Batterijduur van 15 minuten, twee toetsen uit het toetsenbord kapot, ik zie af als ik regelmatig die 3.5kg moet meesleuren, ...
Vragen
Als alles loopt volgens plan begin ik volgend jaar aan een master met specialisatie bio-informatica. Nu vraag ik me af of de nieuwe MacBook Air (MBA, base 13" model) een goeie keuze is:
- Krachtig genoeg? Regelmatig moet ik werken met grote datasets (enkele GB) waarop intensieve berekeningen uitgevoerd worden, hoewel ik voor dergelijke berekeningen vaak een rekencluster kan gebruiken, is dat niet altijd het geval. Soms (neem 1-2 dag(en)/week) moet ik dus ook uren-durende berekeningen uitvoeren op mijn laptop. (Dus CPU-intensive.) Geen/weinig grafische kracht nodig.
- Zijn MBA's stevig gebouwd? Ze zien er nogal fragiel uit en aangezien ik die zo goed als dagelijks moet meenemen... Heb nu een Dell Vostro en het beestje heeft al afgezien (dingen op laten vallen, pint over gestoten (niet dat ik verwacht dat een laptop dit overleeft), stoffige omgeving, 4 jaar meermaals per week meegesleurd...) maar werkt na 4 jaar nog altijd zeer goed.
Voordelen
Waarom overweeg ik een MBA, maw wat vind ik de voordelen?
- Mijn huidige laptop weegt 3.5kg en een pannenlat zijnde heb ik rugpijn als ik m'n laptop+cursus(sen) een ganse dag moet meesleuren. Aangezien ik volgend jaar vaak m'n laptop nodig heb, lijkt de 1.4kg dus een verademing.
- 1440*900 resolutie: (bijna) geen enkele 13" laptop heeft deze resolutie. Ik heb nu een 15" met dezelfde resolutie en denk dat dit toch wel aangenamer werkt (voor programmeren etc.)
- Batterijduur.
Nadelen
Nadeel is dat een MBA slightly over budget is, ik had eerder een €1000 veil voor een nieuwe laptop. Daarenboven ook geen Windows meer hoewel ik dit maar zelden meer gebruik is het toch soms nodig/handig.
Gebruik
Waarvoor zal hij nog dienen buiten voor mijn studies? Dagelijkse taken (mail, internet, ...), GEEN games, occasioneel film kijken (ik veronderstel dat deze laptop HD content wel vlot zal draaien? (huidige laptop niet)), basic fotobewerking, ... Een desktop is geen optie aangezien ik een laptop nodig heb tijdens de lessen...
Conclusie
Zijn er alternatieven of toch maar voor de MBA gaan? De Samsung 9 series zijn nogal duur afaik? Asus komt dacht ik in september met zijn UX21 maar zal deze gelijkaardig/beter zijn dan de MBA? Nog alternatieven?
Aankoop gepland tegen eind september voor het nieuwe academiejaar...no votes
-
-
20-07-2011, 19:55 #2Member
- Registered
- 04/11/03
- Location
- Brugge
- Posts
- 13,390
- iTrader
- 16 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 7/18
1) Voor een ultraportable ongeveer de snelste CPU die je gaat vinden, maar in vergelijking met andere nieuwe laptops loop je wat achter, zeker als je dan met modellen met quad-cores gaat vergelijken.
2) De MBA's voelen imo wat minder stevig aan dan de MBP's, maar ze zijn dan ook een pak dunner en wegen nog minder ook.
De MBA heeft ook geen USB 3.0, eSATA of RJ45-poort, dus voor grote bestanden over te zetten zit je vast aan USB 2.0 of WiFi, tenzij je een device met een Thunderbolt-poort zou hebben (maar ik zie die niet meteen doorbreken).
De opslag is ook niet makkelijk uitbreidbaar, dus je zit vast met je 128GB SSD, dat kan nipt zijn als je een aantal projecten hebt met ettelijke GB's aan data bij.
1440x900 is idd een mooie resolutie voor 13" scherm, maar denk eraan dat het toch maar 13" blijft. Het is natuurlijk persoonlijk, maar om een aantal uur per dag op te werken zou ik toch niet minder dan 15" willen.
Over de prijs: als student krijg je bij Apple normaal wat korting, dat kan het weer wat meer richting de 1000 euro brengen.
De MBA is ook een behoorlijk uniek product, ik vind niet meteen een notebook die vergelijkbaar is, ofwel zijn ze meer dan 2kg (wat dan al meer te vergelijken is met de MBP), ofwel is de CPU een pak zwakker (zoals de Intel Atoms).
Als je ook kunt leven met een 14" laptp rond de 2kg zou ik eens kijken bij de HP ProBook, die hebben wel wat mooie modellen (deze bij voorbeeld), maar als een MBA is wat je echt zoekt, weet ik niet meteen alternatieven.Fractal Design Node 304 || Asus H87I-PLUS || Intel i5 4570 || 16GB DDR3 || EVGA 1080 Ti SC Black Edition ||Samsung 840 EVO 250GB || Dell U3818DW
Fractal Design Define XL || Gigabyte 790X-UD3P || AMD Phenom II X4 955 || 4GB DDR2 || HD4850 || 20TB
no votes
-
20-07-2011, 20:05 #3
Sony Vaio VPCSB1S1E (nadeel = resolutie: 1366 x 768 pixels)
En inderdaad Asus UX21 gaat ook. Die zal ook zeer goed geprijsd staan (ik heb gelezen dat de i5-core een €800 zal kosten, maar waar weet ik niet
).
" A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within."no votes
-
20-07-2011, 22:17 #4Approved 9liver
- Registered
- 24/02/03
- Location
- Vlaams Brabant
- Posts
- 3,082
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 3/38
Speelt er zich redelijk wat bio-informatica niet af in linux ook (gigantisch veel open source bio-informatica tools)? Ben je dan ook zeker dat alles van je MBA werkt onder linux (wifi etc.).
Als je bv met next generation sequencing data werkt en die moet assembleren tot een genoom dan is dat vooral zeer ram-intensief en niet zozeer CPU-intensief.
Is een MBA wel stevig genoeg? Ik moet persoonlijk niet weten van zo iets overdreven gedesigned met veel compromissen (1usb poort wtf) om zo licht mogelijk te zijn. Iets dat 2 kilo weeg is even handelbaar (je gaat het verschil in je rugzak echt niet merken) en heeft minder compromissen."Verbrennt die Hexe,-
Auf den Scheiterhaufen mit ihr!!!"no votes
-
21-07-2011, 00:51 #5Approved 9-lifer
- Registered
- 17/03/05
- Location
- Kapellen/Turnhout
- Posts
- 6,122
- iTrader
- 16 (94%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 34/47
Of de MB pro? Die is nog wel ietsje duurder, maar heeft meer aansluitingen.
Voor de rest kan ik 13" zeker en vast aanraden. Ik werk er dagelijks meerdere uren op en ik moet zeggen dat ik nog nooit zo'n goede laptop heb gehad. Echt het perfecte formaat voor een laptop! Groter is meer gewicht en minder draagbaar.
Verder zijn de Air's wel stevig genoeg voor hun gewicht e.d. Daar heeft apple echt wel een goede beurt gemaakt.www.servicepointturnhout.be voor reclame en beletteringenno votes
-
21-07-2011, 00:58 #6Member
- Registered
- 11/09/05
- Location
- Leuven
- Posts
- 9,165
- iTrader
- 74 (97%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 1/44
no votes
-
21-07-2011, 02:08 #7Approved 9liver
- Registered
- 14/08/07
- Location
- Hasselt
- Posts
- 10,922
- iTrader
- 383 (100%)
- Mentioned
- 1 Post(s)
- Reputation
- 6/262
MBA lijkt me ook beste keuze, maar ik zou zeker wachten op een hardware refresh. Deze zomer zouden ze de MBA's nog vernieuwen, waarschijnlijk met de nieuwste generaties core i3,5,7.
Fire, walk with me
Last.fmno votes
-
21-07-2011, 02:50 #8Approved 9-lifer
- Registered
- 25/07/02
- Location
- Aalst
- Posts
- 13,457
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 3/156
Dell Vostro V130: goedkoper en (veel) krachtiger dan de MBA voor dezelfde prijs. Enige nadeel: niet zo'n goeie batterijduur. Is ook volledig aluminum, 1 piece backplate etc...
De MBA is cpu gezien heel zwak, die gebruikt een ultra low voltage cpu. Ik zou ook is kijken naar Lenovo laptops, bv de Edge reeks.
Probook: crap design. Asus: crap design. Ik heb onlangs ook heel veel zitten zoeken naar 13" laptops ter vervanging van mijn Dell M1330 maar ik vind eigenlijk niks speciaal. De Lenovo x220 is momenteel in sale in US voor $700 en dat is een TOP laptop. Beter dan Apple (even stevig, beter scherm, spill resistent keyboard, Win7 maar zonder crapware
, one piece backplate, etc...).
Helaas kost die hier in belgie rond de 1500EUR. Om tschijt van te krijgen.safir Thom4sno votes
-
21-07-2011, 13:03 #9Member
- Registered
- 08/01/03
- Location
- Gent
- Posts
- 9,148
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 0/107
Ik werk momenteel 99% van m'n tijd met linux ja. Een van m'n vrienden heeft een macbook pro en die draait vlot linux daarop (enkel zijn webcam e.d. werkt niet maar dat is ook niet nodig). Voor een eventuele aankoop best nog eens checken hoe dat zit voor de nieuwe macbook airs. 1USB poort vind ik nu niet echt een gebrek. Doorgaans gebruik ik geen USB poort, af en toe sluit ik thuis een printer aan of een externe muis maar daar blijft het bij...
Ze zijn gisteren vernieuwd (zie link in beginpost) waardoor ze nu veel krachtiger processors hebben... In bv. GeekBench scoort de MBA nu gelijkaardig met de Sony die hier vermeld werd en beter dan de Dell V130. (In de veronderstelling dat die GeekBench een goeie maat is voor het werk dat ik plan uit te voeren?)
Alvast bedankt voor al jullie antwoorden, ik lees zeker nog een beetje verder over jullie voorstellen.
no votes
-
21-07-2011, 14:05 #10Approved 9liver
- Registered
- 24/02/03
- Location
- Vlaams Brabant
- Posts
- 3,082
- iTrader
- 1 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 3/38
Hmm met die specs update ziet het er nog cava uit, als ge met veel data en grote bestanden zit die ingeladen moeten worden zal die SSD ook wel leuk zijn. En 2 USB poorten ook blijkbaar
.
Of dat genoeg zal zijn zal afhangen van de programma's die ge moet draaien eh, ik weet niet wat ge allemaal gaat gebruiken."Verbrennt die Hexe,-
Auf den Scheiterhaufen mit ihr!!!"no votes
-
21-07-2011, 14:08 #11Approved 9-lifer
- Registered
- 20/08/09
- Location
- ...
- Posts
- 3,812
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 4/127
stond een tijdje geleden ook voor die keuze (wel iets andere vereisten). ben uiteindelijk voor de vostro v130 gegaan.
enige nadeel tot hiertoe is inderdaad de batterijduur en 't feit dat de batterij vast in het toestel zit zodat je niet snel even kan wisselen met een opgeladen batterij (is bij de mba ook zo natuurlijk). batterij gaat ~2u mee bij het afspelen van HD materiaal via wifi. gewoon wat surfen / youtube zal een 4u zijn denk ik. meer moet je er niet van verwachten.
grootste voordelen vond ik:
het design (spel ziet er gewoon goed uit
, zeker de volledig mat-zwarte binnekant)
afwerking van het materiaal (enige plastiek is die zwarte rand rond de body, palmrest enzo zijn van metaal)
half mat scherm. dus de reflectie buiten is minder erg in wat zonlicht.
ingebouwde bluetooth ontvanger. handig voor muizen e.d. of sync met gsm.
als je wilt kan ik wel eens 't een of ander uitvoeren op die laptop om te zien hoe het zit qua performance. al denk ik wel dat performance en ultraportable niet echt geweldig samen gaan
p.s. als ge van uzelf weet dat ge niet al te voorzichtig omgaat met laptops zou ik toch is beginnen met voorzichtiger zijn als je voor die mba gaat. kennis van mij heeft die ook en 't ziet er allemaal heel goed uit enzo, maar ik denk niet dat die scharnieren van het scherm veel kunnen verdragen. dat voelde toch een beetje 'flimsy' aan.Gory, gory, what a hell of way to die.no votes
-
21-07-2011, 16:31 #12Approved 9-lifer
- Registered
- 25/07/02
- Location
- Aalst
- Posts
- 13,457
- iTrader
- 6 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 3/156
Persoonlijk zou ik eigenlijk een 13" MBP kopen ipv MBA. Ge hebt een tragere harde schijf, maar dat kunt ge in de toekomst nog zelf vervangen, maar de CPU snelheid is véél beter. Het zijn volwaardige cpu's, met veel hogere kloksnelheden en hyperthreading.
Als ge 1000EUR uit te geven hebt en ge ziet een Apple wel zitten dan zou ik 150EUR extra uitgeven voor de MBP 13". De MBA is mss nog iets dunner maar zoveel mobieler is dat niet hoor.
Zeker een MBA 13" vs MBP 13" ... als ge voor die MBA gaat is dat echt wel puur omdat ge het mooi vind, uiterlijk belangrijk vind, graag hebt dat de mensen nr u kijken etc... want portability is nihil beter tov de MBP en de specs zijn uiteraard veel slechter. Uiteraard is dat perfect te begrijpen dat ge voor de MBA gaat als ge nen gadget lover zijt
Alsook de MBA 11" zou ik niet overwegen voor bureauwerk, studentenwerk etc... het schermpje is te klein. Ik vind een 13" ideaal.
Moest ik nu een 13" laptop kopen ik zou ofwel voor een Lenovo gaan als ik een dikke korting krijgt ofwel ook voor MBP. Het zijn imo de twee enige merken die kwaliteit willen leveren en waar ge ook zeker zijt dat ge kwaliteit krijgt. Ik ben heel content van mijn Dell M1330 maar Dell heeft ook veel brol gemaakt. Mijn HP TM2 was een fantastsicht toestel maar het beeldscherm trok op absoluut niks (en dat voor een tablet), veel asus en acer laptops enzo hebben van die lelijke uitstekende poorten om hun body toch maar af te ronden om hun laptop dunner te laten lijken :/ niemand van hen durft het ook aan om full metal body's te maken en als ze het doen zitten ze even duur of duurder dan apple inclusief paar pitfalls (confier samsung 9). Als ge op het net zoekt is iedereen ook uiterst tevreden van zijn Lenovo of Apple en willen ze nooit iets anders, ik kan er eigenlijk weinig slechts over vinden behalve de ususal uitzonderingen natuurlijk.
Aangezien Lenovo in belgie redelijk duur is zou ik dan voor de MBP gaan. Ge gaat het u niet beklagen. Als het uw eerste macbook is gaat ge amazed zijn
ik was dat ook toen ik onverwacht één in gebruik kreeg voor een paar maanden.
Last edited by sneax; 21-07-2011 at 16:39.
safir Thom4sno votes
-
21-07-2011, 16:40 #13Approved 9-lifer
- Registered
- 30/03/04
- Location
- Kortrijk
- Posts
- 14,178
- iTrader
- 139 (100%)
- Mentioned
- 0 Post(s)
- Reputation
- 4/20
Sony Vaio of Lenovo bieden mooie laptops voor schappelijke prijzen
. Lenovo iets duurder, maar kwalitatief dan weer beter. Dell Latitude is voor zij prijs ook niet slecht. Ik was tevreden met mijn HP uit de business reeks, maar deels omdat het een subliem scherm was dat nu niet meer zit bij die laptops.
En voor ultra portable kan je misschien eens kijken naar de Toshiba Protégé R700 ofzoiet
Maarja, wat is kwaliteit, MacBook is mooi afgewerkt maar ge moet het ook niet laten vallen natuurlijk
. Sony Vaio heeft met hun Z-serie ook super laptops in hun categorie.
Ik heb ne MacBook Pro en ik volg de massa niet. Er zijn leuke dingen aan en minder leuke dingen.
De batterij is een leuk iets, MacOSX haalt het optimale uit de batterij. Windows 7 moet niet onderdoen voor Mac OSX en omgekeerd.Last edited by mythe; 21-07-2011 at 16:46.
PSN: dripke
.no votes
-
21-07-2011, 18:16 #14
hmm, een 13" laptop voor een informaticarichting, ik vind mijn 15" al niet groot (vooral voor programmeren). Die dell inspirons wegen trouwens maar 2.5kg dus dat scheelt al direct een kilo met je huidige laptop en ze zijn vrij goedkoop met 15" scherm. Hoe neem je je laptop trouwens mee, een rugzak ipv een draagtas over de schouder scheelt ook al veel.
Don't just be another brick in the wall.no votes
-
21-07-2011, 18:31 #15Approved 9liver
- Registered
- 14/08/07
- Location
- Hasselt
- Posts
- 10,922
- iTrader
- 383 (100%)
- Mentioned
- 1 Post(s)
- Reputation
- 6/262
no votes

